Festyn online!

  • 27.06.2020, 12:10
  • MM
Festyn online! Przygotowania do festynu online

Żędowice potrafią zaskoczyć! Działające tam Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich, we współpracy z Patrykiem Ibromem w minioną niedzielę zorganizowało zabawę w internecie, która miała zastąpić cieszące się ogromnym zainteresowaniem Święto Placka.

Placek ziemniaczany jest nieoficjalnym symbolem Żędowic. Miejscowe gospodynie wykorzystały tę prostą, acz pyszną potrawę i zrobiły z niej markę. Na festynach we wsi i nie tylko wszyscy zajadają się plackami smażonymi w pocie czoła przez żędowickie panie. W tym roku nie musiały one obierać i trzeć dziesiątek kilogramów ziemniaków, ale ujawniły nieco swojej tajemnicy i pokazały, jak te pyszne placki można zrobić sobie w domu.

Z pomysłem wyszedł Patryk Ibrom, mieszkaniec Żędowic na co dzień pracujący w jednej z telewizji internetowych. Wraz z kolegą Jakubem Mickiewiczem za darmo podjęli się nagrania i zmontowania filmu.

- Tyle się teraz dzieje w internecie, to czemu nie zrobić tak Święta Placka - mówi pan Patryk. - Film zawiera nie tylko instruktarz z przygotowania naszego wiejskiego specjału, ale też fragmenty wspomnień mieszkańców, archiwalne i nagrane specjalnie w tym celu występy artystyczne, a nawet prezentację wiersza miejscowej artystki.

Już kilka dni przed internetową imprezą panie w krótkich filmikach publikowanych w internecie zachęcały do wspólnego pieczenia placków. Ewa Rzepczyk podpowiedziała, że uczestnicy zabawy muszą przygotować ziemniaki, cebulę, czosnek, przyprawy, jajka, mąkę, trochę octu i olej, a do tego dużo dobrego humoru. Uczestników imprezy zachęcano do udziału w konkursie - pytania ułożyła Edyta Koj, oraz pochwalenia się swoimi plackami w komentarzach.

Kto chciałby smażyć placki z gospodyniami z Żędowic, nadal może to zrobić. Film jest dostępny na Facebooku i YouTube.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe