Kamienice bardziej eko

  • 25.06.2020, 11:56
  • JG
Kamienice bardziej eko Wyremontowany budynek na Kupieckiej 4

W Strzelcach Opolskich trwa jedna z największych inwestycji Spółdzielni Mieszkaniowej od lat. 8 budynków w centrum miasta przejdzie modernizację, część z nich jest już gotowa.

- Staraliśmy się o środki z Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.3.2, czyli wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym - mówi Krzysztof Kobylański, wiceprezes spółdzielni. - Nie ukrywamy, że było to dla nas wyzwanie. Do złożenia wniosków aplikacyjnych trzeba było przygotować ogromne ilości dokumentów, kosztorysów, audytów, opinii, opracowania wynikające z wymogów formalnych, niezbędnych w procesie ubiegania się o przyznanie funduszy. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten wysiłek się opłacił. Cieszymy się, że pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości ok. 1,4 mln - dodaje.

Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej, jednak nie każdy budynek, który jest w zasobach spółdzielni mógł być zgłoszony do ubiegania się o środki unijne.

- Musimy uzyskać odpowiedni efekt redukcji emisji CO2 do środowiska na podstawie podjętych działań, więc jeśli mielibyśmy do zrobienia tylko ocieplenie elewacji to jest to za mało. Dlatego dochodzi do tego wymiana okien, stolarki drzwiowej i oświetlenia na ledowe. - mówi Krzysztof Kobylański.

Prace trwają od trzech miesięcy. Gotowe są już budynki przy Kupieckiej 4 i Krakowskiej 59, a w tym roku skończone zostaną kamienice przy ul. Krakowskiej 51, 55, 57,63. W przyszłym roku termomodernizacji zostaną poddane budynki przy ul. Krzywoustego 2 i przy ul. Opolskiej 14. Ogółem inwestycja jest warta ponad 2 mln złotych. Czy spółdzielnia będzie się starać o kolejne dofinansowania?

- Oczywiście, jeśli tylko będą takie możliwości na pozyskanie środków zewnętrznych. Zdarza się też, że z góry wiemy, że nie mamy szans przy aplikowaniu, gdyż nie kwalifikujemy się do danego programu. Teraz nasz wniosek został bardzo dobrze oceniony i z tego się cieszymy, na pewno jest to ukoronowaniem pracy włożonej przez spółdzielnię w realizację tego projektu - dodaje wiceprezes

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sajmon
sajmon 25.06.2020, 17:33
mnie najbardziej dziwi, że nie poprawia się, wykorzystując fundusze eko, budynków na ul. Matejki, za dworcem kolejowym. Są one odrapane, brzydkie, chyba najgorsze w całym mieście. A powinny, z uwagi na lokalizację, przejeżdżające pociągi, być wizytówką miasta.
Tam dużo nie trzeba. Tym bardziej że dachy są odnowione.

Pozostałe