Zaczęło się, bo zamknęli szkołę...

  • 25.06.2020, 08:15
  • MM
20-lecie_odnowy_wsi_sporok.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Odnowa Wsi w Spóroku ma 20 lat. W 2000 roku zamknięto szkołę we wsi, a grupa mieszkańców zaczęła starania, żeby opuszczony przez uczniów budynek nadal służył lokalnej społeczności.

- Wtedy do pomocy przychodziło mnóstwo ludzi, cieszyli się, że mogą coś zrobić, byli zaangażowani - wspomina Stefania Kaszycka, członkini odnowy z 20-letnim stażem. - Teraz gdy coś robimy, przychodzi garstka - to się zmieniło - dodaje.

- Fajnie wtedy było, choć pracy było wiele, wszystko robiliśmy w czynie społecznym - wspomina Roman Cebula, który także w stowarzyszeniu jest od początku. - Przewracaliśmy ściany klas, żeby powstała sala do spotkań, zabaw, ta w której dziś siedzimy - opowiada.

W roku założenia Stowarzyszenie Odnowy Wsi Spórok liczyło 50 osób, Tyle samo jest ich obecnie, choć w ciągu tych 20 lat bywały okresy, kiedy zapisanych było ponad 70 członków. Działania odnowy wsi w Spóroku trudno zliczyć: wspominany remont starej szkoły i utworzenie Centrum Aktywności Wiejskiej, budowa Ptasiego Stawku i jego rozwój w Ekoprzystanek, zagospodarowanie Źródełka Zgody i Miłości, stworzenie questu i gry terenowej, utworzenie wioski tematycznej. Grupa organizuje spotkania, festyny, warsztaty, prowadzi kabaret „Kaktusik”, aktywnie uczestniczy w życiu wsi. Dzięki działalności stowarzyszenia Spórok jest liderem Programu Odnowy Wsi na Opolszczyźnie i otrzymał tytuł Opolskie Gwiazdy Europy oraz wiele innych wyróżnień.

Przewodniczącą stowarzyszenia od początku jest Anna Golec, która z radością powitała członków na jubileuszowym walnym zebraniu 20 czerwca. Cieszyła się, że choć raz mogą spotkać się nie w rękawicach roboczych i narzędziami w ręku, ale po prostu, by spędzić razem czas. Sołtys Rafał Koj dziękował członkom stowarzyszenia, że zawsze może na nich liczyć. Burmistrz Norbert Koston podkreślał, że Spórok dla członków odnowy wsi to nie jest jakaś miejscowość, a ich miejscowość!

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe