Boże Ciało inne niż wszystkie

  • 18.06.2020, 12:33
  • UP
Boże Ciało inne niż wszystkie W Leśnicy po każdej mszy św. odbywała się procesja wokół kościoła do ołtarza ustawionego na placu kościelnym

W tym roku w parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej w Leśnicy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przebiegła nieco inaczej niż zwykle. Zamiast procesji ulicami miasta do czterech ołtarzy, po każdej mszy św. odbywała się procesja wokół kościoła do ołtarza ustawionego na placu kościelnym.

Boże Ciało w Zalesiu Śl. miało w tym roku szczególny wydźwięk.

- Przekazywania z pokolenia na pokolenie piękna tradycja układania kwietnych chodników wpisała się trwale w dziedzictwo kulturowe naszej wsi, które pielęgnują kolejne pokolenia – mówi Błażej Duk. - W tym roku było to szczególnie wyjątkowe święto, ponieważ w marcu br. tradycja ta została wpisana na listę krajową Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego (jak również miejscowości Klucz, Olszowa i Zimna Wódka w gminie Ujazd). Wpisanie tej tradycji na listę krajową to wielkie wyróżnienie dla naszej miejscowości oraz wszystkich, którzy tradycję tę rozpoczynali i wytrwale podtrzymują do dnia dzisiejszego.

Tradycyjnie mieszkańcy Zalesia Śl., Popic i Lichyni najpierw zbierali materiały potrzebne do wykonania pięknych dywanów z kwiatów oraz ołtarzy. W dniu uroczystości od wczesnych godzin porannych układali dywany, po których przeszedł z Najświętszym Sakramentem proboszcz Teodor Smiatek.

 

UP

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe