Pakiet pomocowy

  • 29.05.2020, 12:17 (aktualizacja 29.05.2020, 12:24)
  • MM
Pakiet pomocowy

Radni gminy Kolonowskie na sesji 18 maja przyjęli pakiet uchwał mających pomóc przedsiębiorcom z terenu gminy przetrwać okres epidemii. I tak, firmy, które z powodu Covid-19 zostały całkowicie zamknięte, na przykład zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne, mogą liczyć na całkowite umorzenie podatku od nieruchomości, którego terminy płatności upływają w kwietniu, maju i czerwcu.

Firmy, których działalność została ograniczona przez epidemię koronawirusa, a ich obroty spadły o co najmniej 25% w stosunku do podobnego okresu w roku ubiegłym mogą liczyć na 50% ulgi w podatkach. Ta ulga obejmować może na przykład lokale gastronomiczne.

Firmy, których działalność nie została ograniczona w sposób ustawowy, ale wykażą, że ich obroty w czasie epidemii spadły, mogą liczyć na odroczenie rat płatności podatku. Wszystkie szczegóły dotyczące ulg wraz z formularzem wniosku znajdują się w uchwałach. Do piątku 22 maja do gminy nie wpłynął żaden wniosek o przyznanie ulgi.

Rada miejska uchwaliła też specjalną formę pomocy dla prywatnego żłobka działającego na terenie gminy. Gmina dotuje instytucję w zależności od liczby dzieci. Z powodu epidemii dotacja nie jest wypłacana, bo przysługuje ona na dziecko uczęszczające do palcówki. Żeby jednostka przetrwała, właścicielka musiała utrzymać personel i ponosić inne bieżące koszty. Do rady wpłynęła petycja w sprawie udzielenia przez samorząd pomocy.

Ustalono, że gmina na okres epidemii zapłaci miesięcznie 155 zł za dziecko zapisane do żłobka, pomimo że nie uczęszcza ono do placówki. Taką samą kwotę mają płacić rodzice, pomimo że nie korzystają z usług. Pozwoli to placówce przetrwać kryzysowy okres i być w gotowości do przyjmowania dzieci.

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe