Temat śmieci nierozwiązany

  • 29.05.2020, 12:52
  • MM
Temat śmieci nierozwiązany

W ubiegłym roku gmina Zawadzkie rozpisała przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci tylko na sześć miesięcy 2020 roku. Z założenia miał to być czas na podjęcie decyzji, czy gmina pozostanie przy samodzielnym gospodarowaniu odpadami, czy też zdecyduje się na wejście do Związku Międzygminnego Czysty Region, do którego należą już inne gminy z naszego powiatu: Izbicko, Kolonowskie, Leśnica i Ujazd.

Jeszcze w ubiegłym roku radni podjęli niejednogłośną decyzję o woli przystąpienia do związku. To otworzyło pole do dalszej dyskusji i spotkań z przedstawicielami Czystego Regionu. Wynikało z nich, że związek jest w stanie przyjąć nowych członków najwcześniej od września 2020, a nowe gminy musiałyby wpłacić do związku opłatę członkowską pięć lat wstecz, jako rekompensatę. W przypadku gminy Zawadzkie opłata roczna wyniesie około 80 tysięcy. Ostatecznie działania związane z przyszłością gospodarki śmieciowej zatrzymała epidemia.

- W zależności od decyzji radnych, albo przystąpimy do związku, albo rozpiszę przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci na kilka lat - mówi burmistrz Mariusz Stachowski. - Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie interesów mieszkańców. Koronawirus sprawił, że ceny rosną, a fala drożyzny może dopiero ruszyć. Decyzja powinna zapaść do końca września. Jest to czas niezbędny na przeprowadzenie procedury przystąpienia do związku do końca roku bądź ewentualnego ogłoszenia przez gminę przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów - zapowiada burmistrz. - Na obecnym etapie przystąpienie do związku możliwe jest dopiero od stycznia 2021 r.

Póki co gmina nadal sama gospodaruje śmieciami. Konieczne było rozpisanie kolejnego przetargu. Obejmuje on tylko sześć miesięcy - do końca 2020 roku. W przetargu nie uwzględniono odbioru gabarytów spod posesji, bo jedna taka zbiórka już odbyła się w tym roku. W piątek, 22 maja, otwarto oferty przetargowe, wpłynęła jedna. Podobnie jak w poprzednich latach pochodzi od konsorcjum firm ZawKom i Remondis. Kwota zaproponowana przez firmy o prawie 170 tysięcy złotych przekracza zaplanowany przez gminę budżet na ten cel. Za świadczenie usług przez pół roku konsorcjum chce 1 269 718 zł. Czy w związku z tym konieczne będzie podniesienie opłat na zbliżające się półrocze? Śmieci w gminie Zawadzkie i tak kosztują już 28 złotych od mieszkańca na miesiąc. To najwyższa stawka w powiecie. Obecnie trwa analiza oferty.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zawadzczanin
Zawadzczanin 02.06.2020, 10:42
Powinno być 100 zł od mieszkańca kto jest za?

Pozostałe