Nasze organy zabrzmią ponownie!

  • 04.11.2019, 10:32 (aktualizacja 31.12.2019, 13:30)
  • Ula Ploch
Nasze organy zabrzmią ponownie!
Leśnickie zabytkowe organy zostaną wyremontowane. Trzynastego listopada 1896 r. po raz pierwszy w kościele parafialnym Trójcy Świętej w Leśnicy wybrzmiały osiemnastogłosowe organy śląskiej firmy organomistrzowskiej Schlag & Söhne ze Świdnicy. Od 1997 r. milczą.

- Zróbmy wszystko, by znów wybrzmiały. Bogu na chwałę, ludziom ku radości - mówi Berthold Malik, społeczny koordynator projektu z ramienia parafii. - Wiosną 2017 r. z inicjatywy rady parafialnej ksiądz proboszcz Henryk Pasieka podjął decyzję o remoncie organów, zawiązała się kilkuosobowa grupa inicjatywna parafian, która wspiera to przedsięwzięcie. 7 grudnia 2017 r. nasz instrument organowy wraz z decyzją Opolskiego Konserwatora Zabytków wpisany został do rejestru zabytków województwa opolskiego, a następnie wydane zostało pozwolenie na wykonanie prac konserwatorskich. Prace te zawarte zostały w programach organomistrza Wiesława Jelenia reprezentującego firmę Organomistrzostwo Kamerton Wiesław Jeleń oraz dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki Andrzeja Marka Barskiego. Na początku listopada 2018 r. niemieckie stowarzyszenie CBS e.V. Miltitz - jako ogniwo łączące - wystąpiło z wnioskiem o dotację na remont organów do Pełnomocnika Rządu ds. Kultury i Mediów (BKM) w Bonn. W środę 16 października br., w święto naszej śląskiej patronki św. Jadwigi, panowie Peter Neunert i Thaddäus Ziesch ze stowarzyszenie CBS e.V. uroczyście przekazali na ręce księdza proboszcza Henryka Pasieki dotację na remont organów w wysokości do 64513 euro. Wcześniej, prywatny darczyńca, gmina Leśnica i starostwo powiatowe w Strzelcach Opolskich przekazały naszej parafii na ten sam cel darowiznę i dotacje w wysokości po 20 000 złotych.

Renowacja i remont organów realizowane są w ramach partnerskiego projektu pomiędzy parafią w Leśnicy i niemieckiego stowarzyszenia CBS e.V Miltitz pod hasłem „Przypomnieć – zachować – ożywić”.

- Środki finansowe pochodzące z dotacji oraz darowizny osoby prywatnej przeznaczone są na renowację i remont samych organów - mówi Berthold Malik. - Zaplanowano także konkretne działania towarzyszące we współpracy m.in. ze Szkołą Podstawową w Leśnicy, Publiczną Szkołą Muzyczną I Stopnia w Leśnicy, Młodzieżową Orkiestrą Dętą Leśnica i Stowarzyszeniem TIKEA skierowane na przypomnienie historii organów jak i służące ożywieniu muzyki organowej w liturgii i poza nią. Realizację prac zaplanowano do końca przyszłego jubileuszowego roku w historii naszego kościoła parafialnego. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Organista Patryk Święs utworzył na Facebooku stronę Leśnickie organy/Leschnitzer Orgel, gdzie poczytać można o bogatej historii tego instrumentu. Zachęcamy do polubienia.

 

uj

Ula Ploch

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe