Badaj się!

  • 21.05.2020, 10:07
Badaj się!

Zaniedbując badania profilaktyczne, łatwo przegapimy, że dzieje się z nami coś niedobrego. Regularna diagnostyka może nas uchronić przed rozwojem groźnych chorób. Jakie badania i jak często powinniśmy wykonywać? Co roku warto wykonać morfologię krwi, OB, systematycznie badać poziom glukozy, elektrolitów, mocznika i kreatyniny, poziom aminotransferaz i cholesterolu oraz zrobić badanie ogólne moczu. Po ukończeniu 20. roku życia każda kobieta powinna nauczyć się badać swoje piersi. Dzięki samobadaniu istnieje duża szansa na wykrycie guzków, często złośliwych, w stadium, w którym są one zupełnie wyleczalne. Pamiętajmy, że na nowotwór piersi mogą zachorować nawet bardzo młode kobiety. Do obowiązkowych regularnych badań panie muszą włączyć cytologię. Mężczyźni nie powinni zaniedbywać samobadania jąder. To najskuteczniejsze metoda na wczesne wykrycie raka... Oto przykładowy kalendarz innych badań dla pań i panów w różnym wieku:

Kobiety od 30. roku życia

USG przezpochwowe narządów rodnych. Kontrola wzroku u okulisty i badanie dna oka - raz na 5 lat. USG piersi – raz do roku.

Kobiety od 40. roku życia

Badanie poziomu hormonów tarczycy. RTG klatki piersiowej i gastroskopia - raz na 5 lat. EKG - raz na 2 lata. USG piersi i mammografia - raz na 2 lata. Kontrola wzroku u okulisty i badanie dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego - raz na 2 lata.

Kobiety od 50. roku życia

Badanie densytometryczne (gęstości kości) - raz na 10 lat, kolonoskopia - raz na 5 lat. Mammografia - raz na 2 lata. Badanie poziomu hormonów tarczycy - co roku. Badanie ginekologiczne i cytologia oraz USG narządów rodnych - raz do roku. EKG - raz do roku.

Mężczyźni od 30. roku życia

Co 2-3 lata: badanie jąder u lekarza. RTG płuc (palacze raz w roku), co 3-5 lat: badanie poziomu elektrolitów, kontrola okulistyczna wzroku z badaniem dna oka.

Mężczyźni od 40. roku życia

Kontrola ciśnienia tętniczego, wagi ciała, pomiar obwodu w pasie, oznaczenie stężenia glukozy we krwi, kontrola prostaty za pomocą badania rectum, badanie na obecność krwi utajonej w kale (po 45. roku życia), badanie okulistyczne (kontrola wzroku, badanie dna oka i pomiar ciśnienia śródgałkowego). Co 2-3 lata: badanie jąder u lekarza, lipidogram, RTG płuc (palacze raz w roku), badanie poziomu elektrolitów, elektrokardiogram (EKG). Raz na 10 lat: badanie słuchu.

Mężczyźni od 50. roku życia

Kontrola prostaty za pomocą badania per rectum oraz oznaczenie antygenu PSA, badanie na obecność krwi utajonej w kale, badanie okulistyczne, badanie hormonów tarczycy. Co 5 lat: kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego). Jednorazowo: badanie densytometryczne (gęstości kości) − potem zgodnie z zaleceniem lekarza.

 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe