Świetlica już stoi

  • 22.05.2020, 08:11
  • JK
Świetlica już stoi Świetlica jest jeszcze w surowym stanie, ale niebawem będzie służyć mieszkańcom

W kwietniu 2019 roku - po latach starań - wreszcie ruszyła budowa świetlicy wiejskiej w Nogowczycach. Inwestycję pilotuje Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej - wcześniej miała być prowadzona przez urząd miejski, ale w tym czasie gmina składała inny wniosek do tego samego programu unijnego, z jakiego współfinansowana jest świetlica. Nie mogła złożyć dwóch wniosków.

- Projekt świetlicy wykonany był wiele lat temu, w międzyczasie pojawiły się nowe technologie i zależało nam, by go unowocześnić - mówi Krystyna Kałużny, dyrektor M-GODK w Ujeździe. - Przeanalizowaliśmy go wspólnie z mieszkańcami. Pierwotnie wewnątrz budynku zaplanowano ściankę-wiatrołap. Na wniosek rady sołeckiej zrezygnowaliśmy z tego rozwiązania - na rzecz kurtyny powietrznej, która zastąpi wiatrołap i spełni jego funkcję. Dzięki temu w środku będzie więcej miejsca na gimnastykę, tańce i inne aktywności.

Rada sołecka uznała także, że lepiej, jak daszek łącznika między świetlicą a istniejącą wiatą będzie sięgał do samej wiaty. Pierwotnie miał być krótszy i stykać się z pergolą.

- Zrezygnowano z pergoli na rzecz przedłużenia daszka o ok. 2 m. Został pokryty blachodachówką - mówi Krystyna Kałużny. - Podczas imprez wiejskich uczestnicy będą mogli swobodnie przechodzić z pomieszczeń świetlicy, gdzie będą serwowane posiłki, do altany, gdzie mają się odbywać tańce. W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszczu) nie będą moknąć.

Ze względów ekonomicznych zmieniono też sposób ogrzewania. Początkowo w świetlicy miała się znaleźć pompa powietrze - woda, a ciepło miało być dostarczane przez podłogę. Zmieniono tę koncepcję na pompę powietrze - powietrze, zastosowany zostanie nawiew.

- Dzięki temu koszty użytkowania ogrzewania będą niższe - podaje dyrektor.

Całkowity koszt budowy i wyposażenia świetlicy w Nogowczycach to 761 tys. zł, z tego 443 tys. zł to dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe