Trzy drużyny z awansem

  • 21.05.2020, 15:39
  • ZAG
Trzy drużyny z awansem
Jedność Rozmierka, LZS Raszowa i Rzemiosło Dziewkowice zagrają w przyszłym sezonie w wyższej klasie rozgrywkowej. Po rundzie jesiennej nasze trzy drużyny zajmowały pierwsze miejsca w tabelach swoich lig, a na mocy czwartkowej uchwały Zarządu Opolskiego Związku Piłki Nożnej fotel lidera oznacza awans.

Na odpowiednie decyzje trzeba było chwilę poczekać - wszystko zależało bowiem od Śląskiego ZPN-u i jego pomysłu na III ligę. Ostatecznie została ona zakończona, a opolscy działacze mogli przystąpić do porządkowania naszego podwórka.

W trzecioligowych rozgrywkach od kilku sezonów nie mamy swojego przedstawiciela. O mistrzostwo trzeciej ligi walczą jednak cztery drużyny z województwa opolskiego: MKS Kluczbork (4. miejsce w tabeli), Ruch Zdzieszowice (6. miejsce), Stal Brzeg (15. miejsce) oraz LZS Starowice Dolne (18. miejsce). Wszystkie cztery zagrają w przyszłym sezonie na tym samym poziomie rozgrywkowym. Dzięki decyzji o zawieszeniu spadków spokojnie spać mogą w Brzegu (jedno miejsce nad strefą spadkową) oraz w Starowicach Dolnych (ostatnie miejsce w tabeli). Warto wspomnieć także o tym, że w sezonie 2020/2021 rozgrywki III ligi będzie prowadził Opolski Związek Piłki Nożnej, z kolei rok później pieczę nad zmaganiami trzecioligowców przejmie PZPN.

Uchwała OZPN-u wprowadziła zmiany w działaniu lig seniorskich i młodzieżowych na Opolszczyźnie. Najważniejsze z nich to awanse i brak spadków.

Do grona trzecioligowców dołączy w przyszłym sezonie Polonia Nysa, która po rozegraniu szesnastu kolejek spotkań w BS Leśnica IV Lidze uzbierała najwięcej punktów i zajęła pierwsze miejsce w tabeli.

Nie odbędą się także mecze barażowe o IV ligę. Prawo do gry na tym poziomie uzyskały w sumie cztery zespoły - po dwa z obydwu grup Klasy Okręgowej. Awans pierwszych i drugich drużyn z okręgówki oznacza, że prawdopodobnie liczba czwartoligowych klubów wzrośnie z szesnastu do dziewiętnastu. Przy zachowaniu dotychczasowej formy rozgrywek (dwie rundy i mecze każdy z każdym) oznacza to aż sześć spotkań więcej dla każdej ekipy oraz dłuższy sezon. Do IV ligi awansowały odpowiednio Olimpia Lewin Brzeski, LZS Walce, Victoria Chróścice oraz Fortuna Głogówek.

Nie będzie także baraży o awans do ligi okręgowej. Awansowało dwanaście zespołów, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w sześciu grupach Klasy A. W grupie piątej (jedynej, w której grały w tym sezonie drużyny z naszego powiatu) najlepszy okazał się zespół Jedności Rozmierka. Ponadto awansowały następujące drużyny: LZS Kuniów, Stobrawa Ligota Dolna, Polonia Karłowice, Victoria Dobrzyń, Sudety Burgrabice, Atom Grądy-Malerzowice Małe, LZS Ścinawa Nyska-Korfantów, Metalowiec Łambinowice, Start Dobrodzień, LZS Lisięcice, Victoria Łany.

Podobna sytuacja w rozgrywkach o mistrzostwo Klasy A - tutaj także bez baraży. Awansują zespoły z pierwszego i drugiego miejsca dwunastu grup Klas B. Z naszego powiatu prawo do gry w wyższej lidze uzyskały LZS Raszowa oraz Rzemiosło Dziewkowice. Oprócz nich jeszcze: LZS Ligota Wołczyńska, LZS Polanowice, LKS Rożnów, LZS Radawie, LZS Gronowice, LZS Kruszyna-Prędocin, LZS Pogoń Łosiów, LZS Sławice, LKS Popielów, KS II Krasiejów, Groszmal Opole, Zieloni Ligota Tułowicka, LKS Goświnowice, LZS Łąka-Jodłów, LZS Polski Świętów, LZS Kępnica, LZS Kórnica-Nowy Dwór, LZS Łowkowice, LZS Stradunia, Żądło Sucha Psina, Sokół Boguchwałów. 

Ponadto w momencie, gdy premiowana awansem drużyna zrezygnuje z gry w wyższej klasie rozgrywkowej lub do tej klasy nie uzyska licencji, pozostanie w swojej dotychczasowej lidze, jednak w jej miejsce nie wskoczy trzeci zespół z ligowej tabeli. Kluby, które nie dokończyły tego sezonu mogą natomiast zagrać w następnym (jeśli uzyskają pozwolenie od Komisji ds. Licencji Klubowych OZPN) w klasie o jeden stopień niższej. Do tej pory w takich sytuacjach degradacja była dwustopniowa.

Finalny skład drużynowy poszczególnych lig i grup będzie znany dopiero po rozpatrzeniu wszystkich wniosków licencyjnych.

W przyszły wtorek tabele końcowe sezonu 2019/2020.

ZAG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe