Na każdym kroku wycinka...

  • 19.05.2020, 09:16
  • JG
Na każdym kroku wycinka... Na Matejki też wycięto drzewa

W ostatnim czasie do naszej redakcji zgłosiło się kilku Czytelników, którzy pytali nas o wycinki drzew w Strzelcach Opolskich.

- Okres lęgowy ptaków w pełni, a tymczasem w naszym strzeleckim parku trwa w najlepsze wycinka drzew! Jak te działania mają się do ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt? Co na to władze miasta? Dlaczego tych prac nie prowadzi się na taką skalę w terminie od 15 października do końca lutego!? - napisał do nas zaniepokojony mieszkaniec.

Jak zapewnia Józef Dworaczek, kierownik Zieleni Miejskiej, drzewa zostały ścięte do 28 lutego.

- Teraz je porządkujemy, tniemy i wywozimy z parku. Jeśli chodzi o wycinkę to wycinamy jedynie te drzewa, które np. przewrócił wiatr i zagrażają bezpieczeństwu spacerowiczów. Czasem wystarczy lekki podmuch, system korzeniowy drzewa nie wytrzymuje i się ono przewraca. Obserwujemy też zagrażające drzewa, czy nie pojawiają się w nich ptaki, czy nie zakładają gniazd - mówi Józef Dworaczek.

Jedna z mieszkanek powiatu codziennie dojeżdża do pracy do Strzelec rowerem, czasami skraca sobie drogę i jedzie bocznymi uliczkami.

- Dlaczego wycięli drzewa przy ulicy Matejki? - pyta. - Zawsze cieszyłam się, że jest tam zielono... - mówi.

Jako że drzewa rosły niedaleko torów, o wycinkę zapytaliśmy rzecznika PKP PLK.

- W marcu przy porządkowaniu działek w Strzelcach Opolskich w obrębie ul. Matejki usunięte zostały krzewy i gałęzie drzew wchodzące w skrajnię drogową, które zagrażały bezpieczeństwu - mówi Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP PLK.

Zgłosiła się też do nas mieszkanka Strzelec, która zauważyła 4 ścięte drzewa przy ul. Budowlanych w pobliżu targowiska (okolice sklepu Megawat).

O sprawie rozmawialiśmy z Małgorzatą Kornagą w urzędu miejskiego w Strzelcach. Poinformowała, że za wycinkę odpowiedzialna jest firma, która szykuje teren pod inwestycję - tam też powstanie centrum handlowe. Właściciel uzyskał odpowiednią zgodę na wycinkę, zostaną wykonane nasadzenia zastępcze. Jak udało nam się dowiedzieć, w miejscu, gdzie rosły do tej pory drzewa, będzie wjazd na teren centrum.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe