Wsparcie warte 100 tysięcy

  • 17.05.2020, 12:03
  • JG

Radni miejscy obradowali w środę, 29 kwietnia, na sesji w strzeleckim ratuszu. Jedna z uchwał, którą podjęli, dotyczy zwolnienia z podatku od nieruchomości (gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej) przedsiębiorców, których dotyczy zakaz prowadzenia działalności i których płynność finansowa uległa pogorszeniu przez koronawirusa. Zwolnienie dotyczy podatku należnego za kwiecień, maj i czerwiec 2020. Którzy przedsiębiorcy będą mogli z tego skorzystać? Ci, którzy prowadzą na terenie gminy działalność gospodarczą:

- polegającą na przygotowywaniu i podawaniu posiłków,

- związaną z organizacją, promocją i zarządzaniem imprezami typu targi, konferencje,

- twórczą związaną ze zbiorowymi formami kultury i rozrywki,

- związaną z projekcją filmów w kinach, na otwartym powietrzu i z działalnością klubów filmowych,

- związaną z konsumpcją i podawaniem napojów,

- związaną z prowadzeniem kasyn,

- związaną z fryzjerstwem i innymi zabiegami kosmetycznymi,

- związaną z działalnością salonów tatuaży i piercingu,

- usługową, która związana jest z poprawą kondycji fizycznej,

- związaną ze sportem, rozrywkową i rekreacyjną,

- związaną z prowadzeniem usług hotelarskich.

Zwolnienie z podatku nastąpi po złożeniu przez podatnika, który jest osobą fizyczną, informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Jeśli podatnik jest osobą prawną składa deklaracje na podatek od nieruchomości. Dodatkowo należy wypełnić dwa dokumenty: informację o prowadzonej działalności gospodarczej oraz płynności finansowej oraz formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu Covid-19. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego z mocą obowiązującą od 1 kwietnia 2020.

Radna Danuta Foryt dopytywała m.in. o to, co z pozostałymi przedsiębiorcami, których gminna uchwała nie obejmuje, ale przez obostrzenia narzucone przez rząd np. ograniczenia w przemieszczaniu, mieli mniejsze dochody. Jak poinformowała Sabina Schnura, kierownik Referatu Podatkowego, tacy przedsiębiorcy również mogą wystąpić z indywidualnym wnioskiem o odroczenie terminu płatności podatku, o rozłożenie na raty lub o umorzenie zaległości podatkowych.

Podjęta uchwała i jej konsekwencje uszczuplą budżet gminy o około 100 000 zł.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe