Sieć w budowie, dotacja w planach

  • 09.05.2020, 08:52
  • JK

W Sieroniowicach ruszyła długo wyczekiwana budowa sieci gazowej. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Polskiej Spółka Gazownictwa, potrwa mniej więcej do końca czerwca.

Obecnie sieć gazowa istnieje już w Księżym Lesie i na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Ujazd. Właśnie stąd, przez ulicę Zieloną, Kościelną do skrzyżowania z drogą powiatową, pobiegnie nitka gazowa do Sieroniowic.

- Zgazyfikowana zostanie główna ulica tej miejscowości - od skrzyżowania z Kościelną w lewo - ul. Strzelecka i w prawo - ul. Ujazdowska. Jeśli pojawi się zapotrzebowanie wśród mieszkańców, będziemy sukcesywnie dobudowywać nitki gazociągu na bocznych ulicach - przewidują pracownicy PSG i podkreślają, że rozbudowa sieci w dużej mierze zależy od tego, czy mieszkańcy zechcą się do niej przyłączać.

- W naszej wiosce wiele osób czeka na sieć gazową - mówi Małgorzata Michalska, sołtyska Sieroniowic. - Dużo starszych ludzi zadeklarowało podłączenie do sieci, ponieważ ogrzewanie gazowe jest wygodniejsze i prostsze w użytkowaniu niż węglowe. Starsi nie mają sił nosić węgla, a piec gazowy jest prawie bezobsługowy.

Gmina Ujazd zamierza namawiać mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego.

- Liczymy, że dzięki zastosowaniu w wielu domach ogrzewania gazowego poprawi się jakość powietrza w naszej gminie. Ogrzewanie takie jest bowiem przyjazne dla środowiska - przyznaje burmistrz Hubert Ibrom. - Każdy, kto przyłączy swój dom do sieci gazowej, otrzyma od gminy dotację pokrywającą połowę kosztów wykonania przyłącza - zapowiada.

Zgazyfikowane jest obecnie również Osiedle Piaski w Ujeździe. Tu doprowadzono sieć poprzez przedłużenie nitki ze Sławięcic. Infrastruktura jest gotowa, by poprowadzić ją dalej... do Niezdrowic. Warunki do przedłużenia sieci istnieją również w Olszowej.

- Na razie jednak ewentualne gazyfikowanie tych miejscowości jest na etapie kalkulacji opłacalności inwestycji - przyznają pracownicy PSG.

 

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 12.05.2020, 19:28
A co z Jemielnicą? Też miała być gazyfikacja! Może ktoś sie tym wreszcie zainteresuje?

Pozostałe