Ludzie, opamiętajcie się!

  • 05.05.2020, 11:38 (aktualizacja 05.05.2020, 11:57)
  • Martyna Mirek
Ludzie, opamiętajcie się! Nowe dzikie wysypisko zauważone 24 kwietnia w lesie w gminie Zawadzkie

Grupa 7 myśliwych z koła łowieckiego Daniel w ostatnich miesiącach podjęła się akcji sprzątania lasu. Pierwszą turę odpadów zebrali na początku marca, drugą po otwarciu lasów. W sumie szacują, że zebrali około 2,5 tony śmieci! Około 60% z nich były to śmieci, które w ściółce zalegały od lat, reszta to nowe odpady.

Myśliwi swoje prace skupili przede wszystkim na terenie lasów prywatnych i drogach dojazdowych ze wsi Staniszcze Wielkie do leśniczówki Jaźwin, ale zbierano śmieci także z całego Leśnictwa Jaźwin, które ciągnie się od Staniszcz Wielkich aż po przysiółek Kasztal. Spółka Kanalizacja Gminy Kolonowskie pomaga leśnikom w transporcie śmieci na wysypisko.

- Nasza gmina jest nazywana ekologiczną, turystyczną, ale nie dba się tu o czystość terenów rekreacyjnych, którymi tak się chwalimy - uważa Mariusz Dudarewicz, prezes koła łowieckiego Daniel. - Ten temat powinien być cały czas drążony, organizowane akcje zbierania śmieci, akcje promocyjne, nie tylko w szkołach. W ludziach musi wyrobić się wspólna odpowiedzialność za czystość i nawyk nieśmiecenia!

Plagą są butelki szklane - to nie tylko śmieci, ale też zagrożenie pożarowe! Wszędzie wala się pełno folii: zarówno torebek, jak i folii rolniczych, porwanych przez wiatr z pól.

Podobną akcję prowadzą obecnie członkowie KŁ Daniel na obrzeżach wsi Łaziska. Koordynuje ją łowczy tego koła, Tomasz Horoszczak.

Problem śmieci to kłopot nie tylko Kolonowskiego. W piątek, 24 kwietnia, leśniczy Henryk Michla otrzymał zgłoszenie od jednego z pracowników leśnych, że przy ulicy Czarnej w Zawadzkiem, około 30 metrów od asfaltu, ktoś przed chwilą wyrzucił śmieci. Leśniczy zgłosił problem straży leśnej i pojechał na miejsce. Były tam śmieci poremontowe i karton butelek po piwie, które przecież są obecnie butelkami zwrotnymi!

Leśnicy przyznają, że są miejsca, gdzie śmieci pojawiają się regularnie. Leśniczy posprząta, za dwa dni są tam znów nowe odpady. Mariusz Jamrozik, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Zawadzkie, który także przyjechał zobaczyć dzikie wysypisko przy ulicy Czarnej pokazał nam podłogę w swoim samochodzie, zasypaną puszkami po piwie, które zbiera non stop, wykonując swoje leśne obowiązki.

W załączonej galerii można obejrzeć, ile śmieci zebrali myśliwi z koła Daniel oraz grupa społeczników z Kolonowskiego, podczas swoich porządków. To obłęd! A dotyczy to stosunkowo niewielkiego terenu na pograniczu Kolonowskiego i Staniszcz Wielkich.

Śmieci w lesie to plaga, ale przywożą je tam tylko ludzie!

Martyna Mirek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

czytelnik
czytelnik 21.06.2020, 14:13

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Komar
Komar 12.05.2020, 13:28
Teraz jest w modzie friday for future. To przeciez mozna by zalatwic mlodym transport i zawiez do lasu niech pomoga w zbieraniu smieci. Nie stac nadlesnictwa czy jak?
jerzy
jerzy 06.05.2020, 13:50
Ja miałem nie przyjemność kiedyś spotkania takiego człowieka który resztki z remontu mieszkania wyrzucał w krzaki i powiem więcej byłem bardzo zaskoczony że z takim nazwiskiem i budżetem domowym którym ta rodzina dysponuje coś takiego bezczelnie robił,no ale jak widać pazerność i głupota nie ma granic.
Jan
Jan 07.05.2020, 20:04
Jezeli miales nieprzjemnosc spotkania takiego czlowieka,to dlaczego tego nie zglosiles.Chyba to ty byles albo robisz to samo co ten czlowiek.
Jan
Jan 06.05.2020, 12:50
To jest kultura mieszkancow gminy kolonowskie
ekolog
ekolog 05.05.2020, 21:22
A co za osobnik wyrzucił 12 opon przy ulicy
Czereśniowej ,około 1 km od Strzelec Opolskich w kierunku oczyszczalni?Chętnie się dowiem jak słono za to zapłacił.
Kryniu
Kryniu 05.05.2020, 15:43
Kamery i kary
Gustaw
Gustaw 05.05.2020, 14:07
Śmieci głównie z prywatnych posesji bo płacą od kontenera. Ludzie w mieście płacą tak czy tak , czy wyrzucą trochę, dużo czy wogole bez różnicy wiec śmieci wyrzucają do kontenerow pod blokami nie ma potrzeby wywozic do lasu.
tercia
tercia 05.05.2020, 13:48
Mam sporo zdjęć z jednego spaceru przez las w Jemielnicy. Wyrzucanie śmieci do lasu jest nagminne. Brawa za inicjatywę, oby takich więcej.

Pozostałe