Czas na e-PCK

  • 24.04.2020, 12:42
  • JG
wystawaufffd20-ufffd20sztukaufffd20afrykanskaufffd20ufffd23e-pck.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich od marca dostępna jest wystawa etnograficzna pt. "Sztuka afrykańska - forma i kolor". Przygotowano ją we współpracy z Muzeum Miejskim w Żorach, którego dyrektorem i kustoszem jest dr Lucjan Buchalik.

- To etnolog, który zgromadził większość eksponatów podczas podróży do Afryki. Na wystawie w Strzelcach znajdziemy ok. 200 eksponatów - mówi Joanna Popów-Bogdoł, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury. - Są to przedmioty użytku codziennego takie jak stroje, biżuteria, maski i rzeźby afrykańskie. Wśród nich znajdziemy np. odlew stajenki z Burkina Faso. Są też bransoletki, ich wielkość i materiał, z którego są wykonane świadczą o zasobności osoby, która ją nosiła - jedne są duże, drugie małe i skromne. Mamy też bransolety na nogę, które łączą w sobie dwie funkcje, są zarówno ozdobą, jak i instrumentem muzycznym, bo zawieszone na niej elementy dzwonią podczas tańca - opowiada.

Niestety przez koronawirusa PCK został zamknięty dla mieszkańców, odwołano zaplanowane imprezy i warsztaty, nie można oglądać przygotowanych wystaw. Pracownicy placówki znaleźli jednak sposób na to, jak pokazać mieszkańcom afrykańskie zbiory. Na swojej stronie internetowej (www.centrum-kultury.eu) przygotowali zakładkę #E-PCK, w której znajdziemy m.in. nagranie, na którym animatorka kultury Agnieszka Kwitowska-Tobys oprowadza po etnograficznej wystawie. Dzięki uprzejmości pracowników placówki, filmik jest dostępny również na naszym portalu. Zapraszamy do bezpiecznego oglądania!

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe