ZUS uprościł wniosek o odroczenie płatności

  • 2 dni temu, 08:30
  • ZUS
ZUS uprościł wniosek o odroczenie płatności ZUS w Strzelcach Opolskich
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku. Jest już dostępny na stronie internetowej ZUS.

Nowy, jednostronicowy wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Jeśli z powodu epidemii koronawirusa mają problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności, które wynikają z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie terminu płatności, mogą skorzystać z uproszczonych form pomocy:
- odroczenia o trzy miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.,
- zawieszenia na trzy miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r., i tym samym wydłużenia o trzy miesiące terminu realizacji zawartej umowy.
W uproszczonym wniosku wystarczy wpisać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL oraz krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową przedsiębiorstwa, uzasadniając że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności. W zależności od tego, z jakiej formy pomocy chce skorzystać wnioskodawca, powinien zaznaczyć odpowiednią kratkę. Okres przesunięcia spłaty składek to trzy miesiące. Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć, podpisać i przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.


Na pytania dotyczące pomocy dla przedsiębiorców odpowiadają doradcy do spraw ulg i umorzeń:
- Oddział ZUS w Opolu: 77 451 14 25
- Inspektorat ZUS w Nysie: 77 408 77 63; 77 408 77 27
- Inspektorat ZUS w Strzelcach Opolskich: 77 409 57 02

ZUS

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Patryczek
Patryczek 2 dni temu, 11:00
Oto chodzi, brawo zus, nareszccie ktos pomyslal

Pozostałe