Posadzili nowe buki

  • 29.03.2020, 09:17
  • JG
Posadzili nowe buki Nowo posadzone drzewka w strzeleckim parku

W ubiegłym tygodniu w strzeleckim parku posadzono trzy nowe buki czerwonolistne. Największy z nich ma 8 metrów wysokości, 42 cm obwodu i około 20 lat. Dwa pozostałe mierzą 5 metrów, mają 20 cm w obwodzie, są 8-letnie. Drzewa posadzono naprzeciwko wieży, w miejscu gdzie do niedawna rósł blisko 300-letni buk. Przypomnimy, drzewo zostało ścięte na początku roku ze względu na zły stan - zaatakowały go choroby i źle wpłynęła na niego susza.

Nowe drzewa otoczone są palikami, listewkami i taśmą wojskową.

- Mamy nadzieję, że młodzież tego nie zniszczy i drzewa będą w naszym parku 250 lat. Koszt dużego drzewka to 1350 zł, a małe kosztują po 360 zł. Do tego dochodzą jeszcze odżywki, zabezpieczenia. Zasadzenie dużego buka kosztowało nas ponad 2000 zł. Buki są z dobrej szkółki Leszka Mularza z Opola, mają paszporty, są po przeglądzie. Jak urosną, to będą miały po 25 metrów wysokości, a ich korony osiągną szerokość 15 metrów - mówi Józef Dworaczek, kierownik Zieleni Miejskiej. - Posadziliśmy je w nową ziemię, do której dodaliśmy hydrożel z odżywką. Dzięki temu utrzymana będzie wilgoć w strefie przykorzennej i drzewa będą szybciej rosły. Jest to pomocne szczególnie teraz, kiedy mamy tak suche lata - dodaje.

W strzeleckim parku czuć już wiosnę, pojawiły się krokusy, żonkile, przylaszczki, na drzewach pojawiają się pąki - natura budzi się do życia.

- Wycięliśmy już 235 drzew, powoli będziemy wycinać dalej. Mamy wiele planów na najbliższe miesiące. Przygotowujemy się do nasadzenia 470 drzew, chcemy odnowić plac zabaw, wymienić ławki z oparciem, wyczyścić rowy, będziemy też nasadzać nowe byliny i krzewy. Planujemy również założyć w kilku miejscach łąki kwietne z kwiatów dzikich i wabiących motyle, pszczoły i inne owady. One będą się same wysiewać i nie będą koszone. W parku zostawimy też jedno spróchniałe drzewo, które będzie służyć ptakom i owadom - wymienia Józef Dworaczek.

Dodaje również, że wynajęta firma za pomocą specjalnych środków zlikwiduje ze stawu muł, dzięki czemu podczas upałów woda nie będzie śmierdziała.

Kiedy wszystkie plany zostaną zrealizowane, park w Strzelcach będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla spacerowiczów. Należy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy - kiedy zaczyna wiać wiatr, wychodzimy z parku.

- W poniedziałek, 16 marca, wiał mocniejszy wiatr i przewrócił 6 drzew. Kiedy widzimy, że pogoda się zmienia, uciekamy, nie czekamy, aż coś się na nas przewróci - przestrzega Józef Dworaczek.

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sajmon
sajmon 30.04.2020, 16:34
Przydało by się parę ławek przy ścieżce na wieżę
Ischl. Od górki "Kaśki" do góry w stronę wieży, nie ma ani jednej ławki, a ludzi tam trochę spaceruje.
Tadeusz
Tadeusz 29.04.2020, 23:29
no ale kolorowa fontanna w małym parku jest '' przecudowna'' [ kicz przez duże K ]
mysza
mysza 28.04.2020, 21:57
"Wycięliśmy już 235 drzew, powoli będziemy wycinać dalej".
Za każdym razem, gdy idę do parku, w stronę wierzy Ishl widzę kolejne wycięte drzewo. Dzisiaj znów widziałam - zdrowy pień, zdrowe konary. Niedługo ten park będzie łysy. Czy ktoś to kontroluje? Mam wrażenie , że nie.
Aspirant Go...
Aspirant Go... 29.03.2020, 21:57
No w końcu , tak trzymać trzeba ratować stary park , a nie tworzyć sztuczne parki na rybaczowce! który po roku jest tak zaniedbany , że szkoda pisac. Ale wiadomo kto miał na tym zarobić. .....
rudz
rudz 29.03.2020, 16:35
Ojojoj jakie gospodaruchy!

Pozostałe