Sto kominów. Dołącz swój

  • 15.03.2020, 09:03
  • JK
Sto kominów. Dołącz swój Unijna dotacja miałaby trafić między innymi do tego bloku

Przed tygodniem informowaliśmy, że rada gminy po raz kolejny zgodziła się na uruchomienie dotacji dla mieszkańców, którzy chcą wymienić stary kopcący piec na nowe źródło ciepła. W tym roku znów zabezpieczono w gminnym budżecie łącznie 100 tys. zł na ten cel. Radni, podobnie jak w roku ubiegłym, nie wykluczają możliwości dołożenia środków, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nowością jest zapis o udzieleniu gminnej dotacji do montażu paneli fotowoltaicznych, ale pod warunkiem, że posiada się już ekologiczny piec. Na nowy piec lub na panele można będzie otrzymać 4 tys. zł. Na wymianę pieca wraz z równoczesnym montażem paneli przyznawane będzie 6 tys. zł.

***

Gmina zamierza wdrożyć też inny program związany z ochroną powietrza. Nie będzie miał on związku z gminnymi dotacjami. Zostanie zrealizowany niezależnie od nich.

- Przymierzamy się do skorzystania z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, pilotowanego przez Urząd Marszałkowski w Opolu - mówi burmistrz Hubert Ibrom. - Program nosi nazwę „Czyste powietrze”. Jego zasady przewidują, że z dotacji będą mogli skorzystać: osoby prywatne, wspólnoty mieszkaniowe oraz samorządy na wymianę źródeł ciepła w obiektach komunalnych. Konkurs na dofinansowanie projektów z tego programu planowany jest w czerwcu tego roku. Po pozytywnej ocenie wniosku i wyboru projektu do dofinansowania - jego realizacja odbyłaby się w 2021 roku.

Między innymi pojawi się szansa na modernizację ogrzewania w bloku w centrum Ujazdu.

- Obiekt ten był budowany w taki sposób, że w każdym mieszkaniu jest oddzielny piec - mówi burmistrz. - Blokiem zarządza wspólnota mieszkaniowa, która jest zainteresowana pozyskaniem wsparcia na wykonanie centralnego ogrzewania. Chcemy też wymienić źródło ciepła w ośrodku zdrowia oraz kliku innych budynkach komunalnych. Mamy nadzieję, że po wymianie tych pieców zlikwidujemy ponad 100 kominów.

Zanim gmina pozyska jakiekolwiek środki, przeprowadzi wśród mieszkańców ankiety. Prywatne osoby będą mogły ubiegać się o 67% wartości pieców, resztę dołożą od siebie.

- Maksymalny poziom dofinansowania unijnego wyniesie 34%. Osobom prywatnym i wspólnotom kolejne 33% dołoży gmina. Takie są wstępne założenia programu - mówi burmistrz. - Podobny program był realizowany przed rokiem, wiele samorządów z niego korzystało, mamy nadzieję, że z tego programu skorzystają również mieszkańcy gminy Ujazd.

Unijne wsparcie będzie dotyczyło tylko wymiany kopciuchów.

***

Przypominamy, że możliwe jest również korzystanie z rządowego programu „Czyste powietrze”, który jest dedykowany osobom posiadającym domy jednorodzinne. Mogą one pozyskać dotacje lub pożyczki na demontaż starych źródeł ciepła i montaż nowych, docieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej), montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Od stycznia 2020 roku w tym programie nie są kwalifikowane koszty zakupu i montażu źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego w nowo budowanych domach. Program na terenie kraju obsługują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

stop
stop 18.03.2020, 12:29
Stop ekoterrorystom!

Pozostałe