Gmina dopłaci do paneli

  • 07.03.2020, 09:04
  • JK
Gmina dopłaci do paneli

W ubiegłym roku gmina Ujazd po raz pierwszy wprowadziła program udzielania dotacji mieszkańcom do wymiany starych pieców na nowe ekologiczne. Z dotacji skorzystały 33 osoby na łączną kwotę 132 tysięcy złotych.

- Cieszę się, że program się sprawdził - przyznaje burmistrz Hubert Ibrom. - W tym roku go rozszerzyliśmy...

Radni gminy Ujazd zgodzili się na udzielanie dotacji mieszkańcom również na zakup paneli słonecznych. Na lutowej sesji jednomyślnie przyjęli zasady ubiegania się o taką pomoc od gminy.

Zgodnie z przyjętymi na ten rok zasadami, dotacja będzie przysługiwała osobie, która „przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez trwałą zmianę istniejącego systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym na ekologiczny”. Należy wymienić kocioł węglowy na: gazowy, elektryczny, olejowy lub opalany pelletem albo ekogroszkiem - przy czym te dwa ostatnie muszą spełniać normy 5. klasy, posiadać certyfikat Ecodesign i nie mogą mieć dodatkowego awaryjnego rusztu. Dotacja przysługuje też na pompę ciepła oraz - co jest nowością - na montaż odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych). Osoby, które chcą zamontować panele i pozyskać dotację od gminy, muszą posiadać ekologiczny system ogrzewania (z zainstalowanym kotłem gazowym, elektrycznym, olejowym lub opalanym pelletem lub ekogroszkiem minimum 5 klasy).

Dotacja może stanowić do 50% łącznej kwoty poniesionych kosztów, nie więcej niż: 4 000 zł w przypadku montażu nowego źródła ciepła lub montażu odnawialnego źródła energii; 6 000 zł w przypadku montażu w danym roku nowego źródła ciepła razem z odnawialnym źródłem energii.

- Czekamy aż uchwałę rady gminy oceni wojewoda. Gdy zostanie przez niego przyjęta, wtedy ogłosimy termin składania wniosków o dotacje - zapowiada burmistrz.

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe