Przyszły nocą sobie pojeść

  • 04.03.2020, 09:53
  • JK
Przyszły nocą sobie pojeść Stado jeleni grasowało po polu

Dwudziestego piątego lutego na polach w okolicy Łazisk widziano chmarę jeleni.

- Przebiegało tamtędy ok. 80 sztuk - mówią świadkowie. - Mnożąc to razy cztery kopyta, łatwo sobie wyobrazić, jakie szkody czyni tyle zwierzyny na polu uprawnym.

Jelenie z natury są zwierzętami dziennymi, ale prowadzą głównie nocny tryb życia (śpią ok. 100 minut na dobę). Ich spokój mogą zakłócić ludzie, którzy na przykład zbierają w lesie poroże, lub drapieżniki. Same jelenie są roślinożerne.

- Za dnia kryją się w lesie - mówi leśnik, który dobrze zna lasy między Zawadzkiem a Łaziskami. - Żerować zaczynają po zmierzchu i nad ranem wracają do swojej kryjówki. Na pola w Łaziskach przyszły prawdopodobnie od strony zabudowań. Później nie potrafiły znaleźć wyjścia, ponieważ pola są ogrodzone. Nie umiały wrócić do leśnej kryjówki i dlatego widziano je za dnia.

O tej porze roku chmary są mieszane. Razem przemieszczają się byki, łanie i cielęta. Pożywienie dostępne w lasach nie jest dla nich tak „atrakcyjne”, jak to na polu.

- Zboże ozime smakuje jak „sałatka”, jest apetyczne, miękkie i dość łatwo dostępne. To dlatego zwierzęta wychodzą z gęstwiny, by się posilić. Nie chcą jeść twardych gałązek iglaków - przyznaje leśnik.

Specjalista ocenia, że populacja jeleni jest dość duża. Sprzyja temu ocieplenie klimatu.

- Przeżywalność tych zwierząt jest niemal 100%. Nie mają też naturalnych przeciwników. Drapieżne wilki wolą mniejsze sztuki sarn, danieli czy małe dziki - zauważa leśnik. - To dlatego chmara, która pojawiła się na polu, była tak liczna.

Rolnicy załamują ręce. Podliczają, że dziki wyrządzają na polu ok. 20% szkód, zaś jelenie, które stadnie wkraczają na pole, powodują prawie 80% zniszczeń.

W połowie marca koła łowieckie jak co roku będą przedstawiały samorządom plany odstrzału zwierzyny.

- Ostatnie zdarzenia świadczą o tym, że jeleni w lasach jest naprawdę dużo - komentuje wójt Marcin Wycisło. - Na pewno będę stał na stanowisku, że nie należy zmniejszać odstrzału. Taka regulacja jest potrzebna. Musimy mieć na uwadze dobrostan leśny, ale przede wszystkim dobro rolników i szacunek do ich pracy - dodaje.

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe