Czy będzie żłobek?

  • 03.03.2020, 12:49
  • BEA
Czy będzie żłobek?

Coraz więcej, nawet małych gmin, decyduje się na uruchomienie na swoim terenie żłobka. Czy w gminie Izbicko też jest szansa na otwarcie takiej placówki?

- Chciałabym, ale żłobek to dla gminy duże obciążenie finansowe - przyznaje wójt Brygida Pytel. - Co prawda są dotacje rządowe na budowę żłobków, ale trzeba pamiętać, że potem trzeba go utrzymać - budynek i pracowników.

Wójt ma pomysł na inną formę pomocy rodzicom z małymi dziećmi.

- Warto zastanowić się nad wprowadzeniem tzw. bonu żłobkowego. Gmina mogłaby dopłacać do kosztów opieki nad dzieckiem, które uczęszcza do żłobka gdzie indziej - wyjaśnia wójt.

Takie rozwiązania wprowadziły już inne gminy na Opolszczyźnie, między innymi Reńska Wieś. Tam bon żłobkowy opiewa na kwotę 300 zł miesięcznie.

Nad tematem opieki żłobkowej w gminie Izbicko w najbliższym czasie mają dyskutować radni z Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych.

Gmina optuje też za tym, by opieką żłobkową (z pomocą samorządu) zajęła się prywatna firma.

Póki co gotowy jest projekt nowego przedszkola, które ma mieć siedzibę w szkole podstawowej w Izbicku. Będzie tam miejsce na 5 oddziałów (obecnie są tylko trzy), a do dyspozycji przedszkolaków pozostawiona zostanie sala gimnastyczna.

- Będziemy wprowadzać to zadanie do tegorocznego budżetu i wieloletniej prognozy finansowej. Bardzo bym chciała, aby w przyszłym roku we wrześniu nastąpiło już otwarcie nowego przedszkola - mówi wójt.

BEA

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe