Co się nie najesz, to nie naliżesz

  • 14.02.2020, 14:12
  • JK
Co się nie najesz,  to nie naliżesz

Od miesiąca wśród mieszkańców toczy się dyskusja, czy w tym roku organizować dożynki gminne. Temat omawiali najpierw sołtysi. Pojawił się pomysł, żeby gminne święto plonów obchodzić co dwa lata.

- W ostatnim czasie odbywały się zebrania wiejskie - mówi wójt Marcin Wycisło. - Na każdym spotkaniu, w każdej miejscowości podejmowaliśmy temat dożynek. Głosy mieszkańców były podzielone. Z jednej strony sołtysi zgłaszają od lat, że nie ma kto organizować dożynek, że trudno zachęcić ludzi, by przygotowali korowód. Mieszkańcy są zapracowani, nie starcza im czasu na udział w sprawach wsi. W konsekwencji do prac włącza się garstka osób. Z drugiej strony, gdy już wiadomo, że trzeba przygotować imprezę, to chętni zawsze się znajdą. Co roku żniwniok organizuje inna wioska. Nie jest więc tak, że obowiązek ten spada na te same osoby - zauważa wójt.

Plusem obchodzenia dożynek co dwa lata miałyby być oszczędności... co najmniej 50 tys. zł rocznie. Przeciwnicy tego pomysłu przytaczają jednak przysłowie...

- „Co się nie najesz, to się i nie naliżesz” - mówi Józef Swaczyna, starosta powiatu i mieszkaniec Jemielnicy. - Uważam, że dożynki powinny być co roku. Jeśli raz się zrezygnuje z tradycji, to trudno będzie ją przywrócić. Tak było w Krośnicy - obchody dni tej wioski raz zniknęły z kalendarza i już się więcej nie odbywają.

W dyskusji na temat dożynek padały też głosy, by nie rezygnować ze święta, lecz nieco ograniczyć jego koszty.

- To nie festiwal w Opolu, ale święto rolników. Ludzie nie powinni oczekiwać super gwiazdy wieczoru, tylko podziękować za plony - argumentował jeden z mieszkańców.

Ostatecznie zapadła decyzja, że dożynki odbędą się w tym roku, 12 i 13 września. Zgodnie z przyjętą kolejnością - święto ma się odbyć w Piotrówce.

- Początkowo chcieliśmy połączyć dożynki z obchodami 75. rocznicy przybycia Kresowian do Piotrówki - mówi sołtyska wsi Barbara Styś. - W związku z tym, że trwała dyskusja na temat ewentualnego odwołania tegorocznego święta plonów, zdecydowaliśmy, że święto Kresowian zorganizujemy w czerwcu. Otrzymamy wsparcie na ten cel z budżetu marszałka województwa. Teraz, gdy już wiadomo, że dożynki się odbędą, możemy pełną parą ruszyć z przygotowaniami również do nich - mówi.

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

one
one 15.02.2020, 20:40
Marcinie wniosek jaki można wyciągnąć za Twoich rządów jest jeden: im dłużej będziesz wójtem tym Twój następca będzie miał więcej do poprawy po Tobie.

Marcinie zastanawiasz się nad kwotą 50 000 na dożynki, powiedz mieszkańcom wprost ile radni dostali w tym roku podwyżki, powiedz ile kosztuje darmocha dla elity na dożynkach itp. Ale proszę nich Ci to wyliczy albo notatkę przygotuje fachowiec, bo wiadomo jak ty się znasz, niby w Gminie Jemielnica mieszka 7 tysięcy ludzi a potem okazuje się że tak naprawdę 5 tysięcy. Tak tak wy doicie na maksa, a prezes wodociągów zarabia ponad 20 tysięcy na miesiąc czyli więcej niż Prezydent Polski, a młodzi wyjeżdżają z Gminy, Sytuacja beznadziejna i patologiczna.

Powiedz, jak Swaczyna zrobił Ci kampanię wyborczą na Piotrówce na dożynkach. Swaczyna nie wstyd Ci było wtedy? A Marcinie Ty wtedy urosłeś do 3 m pamiętasz ? Sołtys Piotrówki niby taka wielka dama, na czele z Beatą ale odwagi mikrofonu nie mieli odwagi odłączyć, jeszcze by poklepali po plecach. Dlatego nam się Piotrówka z dożynkami kojarzy beznadziejnie.

Chcemy innego wójta!!!
esi
esi 15.02.2020, 09:16
Chcemy przedterminowych wyborów samorządowych!!! Zrezygnujmy z darmochy dla elity na dożynkach a pieniądze się znajdą.

Wicemarszałek Kolek pisze, wręcz ubolewa jak to medycy są obciążeni nadmiernie pracą i porównuje Polskę do Niemiec, gdzie lekarze są na granicy wyczerpania.

Czy Ty Kolek nie jesteś śmieszny i zabawny? Mnie jest osobiście wstyd, że ktoś taki jak Pan zasiada na szczeblu wojewódzkim. Po pierwsze Kolek Ty najpierw spójrz sobie jak w innych branżach muszą ***ć, a nie tylko lekarze i lekarze jak to są nadmiernie obciążeni. Po drugie Kolek bardzo zabawny jesteś, że porównujesz służbę zdrowia Polską do Niemieckiej, przecież oni są 100 lat przed nami, tam nie trzeba czekać miesięcy do specjalisty. Jedynie w jaki sposób możemy się na razie porównać do Niemiec to w taki sposób, że jak ktoś jest w Niemcach odpowiedzialny za służbę zdrowia to patrzy na służbę zdrowia, a w Polsce jak ktoś jest odpowiedzialny za służbę zdrowia, to patrzy wszystkiego dookoła, a to otwiera drogi, a to przedszkola, żłobki itd. I jeszcze jedna różnica w Niemczech ten ktoś patrzy na cierpiących ludzi, a w Polsce, liczą się koncerty, spektakle no i w końcu... ulubione dożynki, gdzie można się najeść za darmo. Pytanie fundamentalne, jak ma być dobrze w służbie zdrowia?

I teraz apel Marcinie Wycisło Wójcie Gminy Jemielnicy:
zrezygnujmy z darmochy dla elity, a pieniądze się znajdą na dożynki. Ludzie super, że nie chcecie jeździć na korowód dożynkowy, a bardziej cieszy to, że nie chcecie jeździć w ogóle na dożynki, trzymajmy się Razem, prawda, nie jesteśmy głupcy my mamy organizować korowód i co z tego mamy talon za 10 zł, a elita przychodzi no i przepraszam za określenie żere za darmo pełną gębą przez cały dzień. Po za tym co mamy słuchać kampanii wyborczej Swaczyny, no i końcu mamy patrzeć i słuchać tych ludzi co nas na dożynkach klepią po plecach a w inny dzień nas doją z forsy a to za śmieci a to za wodę i kanalizację itd, nas doją a prezes wodociągów zarabia więcej niż Prezydent Polski. Cieszmy się że Marcin nie bierze się za gazociąg w Gminie Jemielnica, bo My bylibyśmy z niczym, a prezes od gazu miałby co roku wczasy na Malediwach zagwarantowane. Jak to Kolek pisze Gratulacje Marcin.

Szanowni mieszkańcy Gminy Jemielnica uwierzcie mi, że jedynym rozwiązaniem tej patologii co się dzieje w Gminie Jemielnica są przedterminowe wybory samorządowe. To są kpiny, że z jednej strony, darmochy dla elity, z drugiej strony są podwyżki dla radnych za sesję (przypomnimy to radni sobie uzależnili forsę za sesję od płacy minimalnej aby co roku mieć podwyżki), oczywiście nie zapomnimy o Piotrze Pyce wystarczy spojrzeć na oświadczenia majątkowe, itd. a my się zastanawiamy nad 50 tysiącami. Dno. "Dziękujcie" tym co na nich głosowali.

Oczywiście proszę Redakcję Strzelca Opolskiego o publikację treści, bez recenzji Wycisły, Kolka i Swaczyny.

Pozostałe