Zachwyty na noworocznych galach

  • 14.02.2020, 09:05
  • UP
Zachwyty na noworocznych galach Gala Noworoczna w Filharmonii Opolskiej

Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Edukacyjnych i Artystycznych TIKEA w Leśnicy było organizatorem Gal Noworocznych – czyli serii koncertów Młodzieżowej Orkiestry Dętej Leśnica z solistami: 3 lutego w Filharmonii Opolskiej w Opolu, 8 i 9 lutego w kinie „Odrodzenie” w Zdzieszowicach. Ponadto w ramach projektu „Aktywna kulturalnie społeczność lokalna. Muzycznej edukacji ciąg dalszy”, który zrealizowany został w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego, 2 lutego orkiestra grała koncert w Zawadzkiem. Pomiędzy terminami wszystkich wydarzeń Orkiestra 7 lutego wystąpiła w Nyskim Domu Kultury na Charytatywnym Koncercie Noworocznym „Od klasyki do rocka”, którego dochód ze sprzedaży cegiełek został przeznaczony na Nyskie Hospicjum oraz chorego Gracjana Porzuczka, a 6 lutego na uroczystym koncercie organizowanym przez marszałka województwa opolskiego Andrzeja Bułę i konsula Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle ponownie w Filharmonii Opolskiej.

Młodzi muzycy z Leśnicy i okolic pod przewodnictwem dyrygenta Klaudiusza Lisonia zaprezentowali muzykę klasyczną z oper i operetek, m.in. „Zemsty Nietoperza”, „Wesołej wdówki”, „Włoszki w Algierze”, „Nabucco” i rozrywkową z repertuaru niezapomnianego zespołu Queen. Wszystko połączyły tematy Nino Roty znane z filmu „Ojciec Chrzestny” i wspaniałe role rodziny Corleone grane przez tegorocznych konferansjerów Donata Przybylskiego i Wiesława Kolbusza. Wraz z orkiestrą wystąpili znani soliści: Agnieszka Grabowska (sopran), Agnieszka Niewiadomska (sopran), Małgorzata Duda (sopran), Natalia Świerc (mezzosopran), Bartosz Nowak (tenor), Mariusz Ostrowski (wokal), Oskar Koziołek Goetz (bas/baryton) oraz Dariusz Pietrzykowski (tenor).

- Nie tak dawno, bo na przełomie listopada i grudnia, leśnicka orkiestra grała dwa jubileuszowe koncerty pt. „Gala na bis”, które podsumowały dekadę noworocznych prezentacji naszej orkiestry, dlatego czas przygotowania tegorocznych koncertów był niezwykle krótki - mówi Klaudiusz Lisoń. - W niespełna dwa miesiące młodzi muzycy przygotowali zupełnie inny i równie porywający program, który przyciągnął blisko 2 500 osób. Każdą wolną chwilę orkiestra poświęciła na doskonalenie 20 nowych utworów. W ocenie publiczności ten trud się opłacił, bo każdy występ młodych artystów kończył się owacjami na stojąco, a zachwyceni słuchacze już dopytywali o terminy kolejnych występów naszej orkiestry. Wspaniała muzyka i kreacje naszych artystów wprawiły słuchaczy w szczery zachwyt, a finał koncertu czyli słynny duet „Barcelona” z repertuaru zespołu Queen z Freddy`m Mercurym (Mariusz Ostrowski) i Montserrat Caballé (Agnieszka Grabowska) przeniósł wszystkich w niezwykłą rzeczywistość - chwali dyrygent.

Jakie są plany orkiestry na przyszłe miesiące?

- Już w najbliższą sobotę wybieramy się z całą orkiestrą do naszej ulubionej Zawoi, gdzie będziemy pracować nad nowym repertuarem, który po raz pierwszy zabrzmi w Niemczech, ponieważ już za miesiąc wybieramy się z dwoma koncertami w okolice Stuttgartu. Będziemy tam realizować projekt oparty na polsko-niemieckiej wymianie młodzieży – mówi Klaudiusz Lisoń. - Na wiosnę zaprosimy wszystkich na kolejne koncerty naszej orkiestry – dodaje.

UP

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe