Oszukani mówią: baliśmy się!

  • 11.02.2020, 09:27
  • Martyna Mirek
Oszukani mówią: baliśmy się! Gdy zadzwoni telefon, sięgamy po słuchawkę, ale jeśli nie znamy rozmówcy i żąda on od nas informacji, lepiej się pożegnać i rozłączyć

Do 68-letniego mieszkańca Kolonowskiego zadzwonił mężczyzna i przedstawił się jako agent ABW.

- Poinformował pokrzywdzonego o próbie przełamania przez hakerów zabezpieczeń konta bankowego - relacjonują strzeleccy policjanci. - Celem ustalenia sprawcy, fałszywy policjant zażądał nazwy banku, w którym pokrzywdzony posiada konto, dane osobiste, hasło oraz login. W trakcie rozmowy oszust zalogował się na konto bankowe 68-latka i zaciągnął kredyt oraz przelał oszczędności pokrzywdzonego. Pokrzywdzony stracił łącznie ponad 30 000 złotych - podaje policja.

Po tym, jak opublikowaliśmy wiadomość o oszustwie, do naszej redakcji zadzwonił sołtys Boryczy, Hubert Hendel, który dostrzega inny ważny aspekt tej sprawy:

- Teraz jest nacisk, żeby wszystko robić elektronicznie: zakładać elektroniczne konta bankowe - seniorzy nie do końca sobie z tym radzą, przestraszeni ulegają takim sytuacjom - mówi Hendel. - Uważam, że jest tu duża rola młodych, którzy powinni nie tylko ostrzegać przed oszustami, ale też na co dzień pomagać w obsłudze nowoczesnych urządzeń.

Jak to było?

Udało nam się skontaktować z oszukanym mężczyzną. Podczas spotkania przekonałam się, że nie jest to zagubiony staruszek, a dojrzały pan świadom wyzwań i możliwości współczesnego świata. Tym bardziej dziwi, że dał się nabrać. Ten przypadek pokazuje, jak dobrze przygotowani są oszuści i jak potrafią wpływać na ludzi.

Więcej w wydaniu papierowym Strzelca Opolskiego

Martyna Mirek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe