Nasi wzorowi rolnicy

  • 10.02.2020, 08:40
  • Joanna Gerlich
Nasi wzorowi rolnicy Wyróżnieni mieszkańcy gminy Kolonowskie razem z wiceburmistrzem Konradem Wacławczykiem, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Zawodowego w Strzelcach Heleną Kryś i Reginą Klyszcz z Urzędu Miasta i Gminy Kolonowskie

Rolnicy z całego powiatu spotkali się w czwartek, 30 stycznia, w restauracji Wiktoria w Rożniątowie na podsumowaniu działalności Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Strzelcach za rok 2019.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych firm i instytucji. Nie zabrakło również wicewojewody Teresy Barańskiej, która do niedawna pełniła funkcję zastępcy dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Mariusza Litwinowicza, dyrektora tej placówki.

Po przywitaniu gości przez Helenę Kryś, kierownik PZDR w Strzelcach, przyszła kolej na podsumowanie działalności strzeleckiego oddziału. Placówka m.in. organizuje szkolenia i konferencje dla rolników, udziela informacji, pomaga przy sporządzaniu dokumentacji w celu uzyskania dotacji unijnych. Rolnicy trzy razy w ciągu roku mogą skorzystać z wyjazdu do teatru, a na najmłodszych atrakcje czekają podczas „Pikniku na Florydzie”. Kierownik przekazała również informacje, że w lutym lub w marcu powinny być znane dokładne założenia prawne wprowadzające program Krowa+ i Świnia+. Będą to dodatkowe pieniądze dla rolników za utrzymywanie bydła i trzody chlewnej w znacznie lepszym dobrostanie niż wynika to z przepisów o minimalnych warunkach utrzymania zwierząt.

Wymieniono również gospodarzy, którzy w 2019 roku otrzymali nagrody w różnych konkursach. Byli to: Winnica Rodzinna Cwielong-Olszewski z Balcarzowic, Daria i Marcin Pietruszka z Grodziska, Felicja i Krzysztof Paździor z Jemielnicy, Anna i Zygmunt Gatner z Kadłubca, Strzelecka Spółdzielnia Socjalna, Helena i Jerzy Ziaja ze Staniszcz Wielkich, Monika i Rudolf Lempa z Kolonowskiego, Beata Pytell z Gąsiorowic, Koło Gospodyń Wiejskich z Krośnicy oraz Sylwia i Grzegorz Kosatka z Suchodańca. Starosta strzelecki również przyznał im nagrody, a w jego imieniu wręczała je Ewelina Jelito, sekretarz powiatu. Wszyscy obecni na sali rolnicy otrzymali nagrody i wyróżnienia od przedstawicieli swoich gmin. PZDR przyznał nagrody specjalne dla trzech gospodarzy, z którymi najlepiej im się współpracuje, a także dla gospodyń ze Spóroka, Gąsiorowic, Centawy, Krośnicy i Żędowic.

Joanna Gerlich

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe