17 nie może decydować, 23 tak

  • 09.02.2020, 09:34
  • MM
17 nie może decydować, 23 tak W zebraniu uczestniczyło nieco ponad 20 osób. Dopóki frekwencja nie będzie wyższa, mniejszość będzie decydowała za większość

Jeszcze w styczniu mieszkańcy Kielczy spotkali się na zebraniu wiejskim i przegłosowali, na co przeznaczyć pieniądze w Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Marszałek województwa opolskiego chce, by do każdej wioski w regionie w ciągu najbliższych lat trafiło po 5 tysięcy złotych. W naszej gminie jako pierwsza pieniądze otrzyma Kielcza. Zebrani, za propozycją sołtysa i rady sołeckiej, przystali, by za marszałkowską dotację dalej zagospodarowywać miejsca postojowe i teren wokół nich przy szkole podstawowej.

Poza tym na zebraniu dyskutowano o zmianie organizacji ruchu, jaką wprowadzono w Kielczy miesiąc wcześniej: ulicę Dobrego Pasterza zrobiono drogą jednokierunkową. Dobrego Pasterza jest ulicą wąską, nie da się jej poszerzyć, często miało tam dochodzić do obtarć samochodów i zrywano lusterka boczne. Decyzję o zmianie organizacji podjęło około dwa lata temu zebranie wiejskie. Procedura i uzgodnienia, między innymi z zarządem dróg wojewódzkich i policją trwały długo i w tym czasie nikt nie zgłaszał uwag.

Obecni na tegorocznym zebraniu mieszkańcy, głównie ci, których posesje stoją przy Dobrego Pasterza, nie są zadowoleni z rozwiązania. Skarżą się na problemy z dojazdem do swoich domów - muszą jeździć okrężną drogą. Argumentowali, że decyzję o zamknięciu drogi z jednej strony podjęła zaledwie 17 mieszkańców obecnych wtedy na zebraniu.

- Jak 17 osób może decydować za 1600 mieszkańców? - grzmiał jeden z zebranych.

Sołtys Jan Czanguleit tłumaczył, że zebrania są dla każdego i nic nie poradzi na niską frekwencję, a jakoś trzeba podejmować decyzje.

Po dyskusji złożono propozycję, aby zlikwidować zakaz wjazdu od ulicy Opolskiej i umożliwić dojazd samochodom do cmentarnego parkingu, gdzie auta, jeśli się pomylą, mogą zawrócić na drogę wojewódzką. Zamknięty miałby zostać odcinek Dobrego Pasterza od cmentarza do kościoła. Za takim rozwiązaniem było 21 obecnych na zebraniu, 2 wstrzymało się od głosu. Zebrani uchwalili też, że jeśli powyższej propozycji nie uda się zrealizować, to należy przywrócić ruch dwukierunkowy na ulicy. 10 osób było za, reszta wstrzymała się od głosu, więc uchwała przeszła.

MM

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

T57
T57 11.02.2020, 18:01
Ta droga i zarządzający tym to porażka!!!
Lk45
Lk45 11.02.2020, 17:28
Gdyby droga była zrobiona jak należy odpowiedniej szerokości to nie było by problemu jazdy na dwa auta!!! Ale parę lat temu jak robili asfalt nikt z włodarzy nie umiał logicznie o tym pomyśleć!!! Tylko za parę miesięcy coś tam partaczyli podsypując nabrzeża kamieniem który szybko znalazł się na asfalcie i niszczył karoserie aut. Tu na terenie tej gminy wszystko się Partaczy!!! A teraz mają problem!!!!
Kielczanin
Kielczanin 10.02.2020, 16:19
P.Martyno proszę podać informacje jakież to były otarcia na tej drodze i KTO się o kogo otarł? Ile było tych „wypadków”, tak idiotyczny pomysł jak zamknięcie tej drogi to tylko urzędnik może wymyślić. Proponuję wszystkie wąskie drogi na wsi zrobić jednokierunkowe, albo wogole zamknąć, autobus zlikwidować i światła zgasić. Zresztą to ostatnie już jest zrobione, dziecko do szkoły wychodzi w ciemności. Uciekajmy stąd!
Kierowca
Kierowca 10.02.2020, 09:18
Zamknięty miałby zostać odcinek Dobrego Pasterza od cmentarza do kościoła ,czy od opolskiej do cmentarza . Oba bez sensu, chociaż całe zamknięcie nie przemyślane. Jak można zamknąć do kościoła, a parking przy cmentarzu? Chociaż i tak bywa pusty bo większość staje na drodze , co nie którzy prawie w bramie kościoła czy na samym skrzyżowaniu , w takim wypadku to w ogóle paraliż powstanie. Po co jechać na ten parking skoro trzeba teraz objechać pół wsi. Tak czy inaczej, pomysł niedobry.

Pozostałe