Komisja u strażaków

  • 04.02.2020, 13:20
  • MM
Komisja u strażaków Komisja w garażu OSP Kolonowskie

Komisja gospodarcza rady miejskiej w Kolonowskiem odbyła 27 stycznia objazdowe posiedzenie i odwiedziła wszystkie jednostki OSP w gminie. Spotkania ze strażakami były pokłosiem zamieszania, jakie wynikło jesienią przy tworzeniu budżetu gminy na 2020 rok. W budżecie znalazło się 70 tysięcy złotych na zakup lekkiego wozu ratowniczego dla OSP Staniszcze Wielkie, do którego jednostka mogłaby załadować swój sprzęt do ratownictwa wodnego i wysokościowego. Samochód miałby też ciągnąć przyczepę z łodzią.

Po dyskusji radni przenieśli środki na zakup wozu do rezerwy inwestycyjnej i ustalili, że w sprawie powinien ponownie wypowiedzieć się zarząd gminny OSP, a komisja gospodarcza oceni rzeczywiste potrzeby jednostek OSP.

Członkowie komisji spędzili w każdej remizie około 20 minut. Obejrzeli posiadany sprzęt, dowiedzieli się, jaka jest aktywność bojowa jednostek, czym strażacy mogą się pochwalić, a z czym mają problem. Nasi ochotnicy nie tylko wyjeżdżają na ratunek, ale też aktywnie angażują się w życie swoich miejscowości. Pomagają w organizacji wiejskich imprez, a nawet sami je inicjują.

- Komisja stwierdziła, że sprzęt posiadany przez naszej jednostki jest na bardzo wysokim poziomie, strażacy zrobili na nas duże wrażenie swym zaangażowaniem - mówi Janusz Steinert, przewodniczący komisji. - Jednostki mają swoje kłopoty. Wiadomo, że w Fosowskiem konieczna jest budowa remizy, czekamy na ogłoszenie przetargu. W Spóroku brakuje odciągu spalin, w Kolonowskiem skorodowany jelcz wymaga wymiany. Zapoznaliśmy się też z sytuacją w Staniszczach Wielkich, gdzie rzeczywiście sprzęt do ratownictwa wodnego leży na ziemi, bo nie mieści się w pojazdach posiadanych przez jednostkę.

Na komisji nie podjęto decyzji, czy wóz dla Wielkich należy kupić, czy nie.

- Teraz każdy z członków komisji ma świadomość, jaka jest sytuacja w jednostkach OSP - uważa Steinert. - Przedstawimy to radzie i razem podejmiemy decyzję. Planuję w tym roku organizować więcej komisji objazdowych, dzięki temu dyskusje o problemach i wydatkach przestają być teoretyczne - dodaje.

Gminny zarząd OSP także spotkał się w styczniu i nie zmienił swoich uchwał z 2016 roku, dotyczących kolejności zakupu wozów bojowych dla jednostek OSP. Jest tam mowa w pierwszej kolejności o ciężkim aucie dla Kolonowskiego, a w drugiej o lekkim dla Wielkich.

O zakup nowszego wozu (obecny ma 32 lata) w ostatnim czasie zawnioskowało OSP Spórok.

- Biorąc pod uwagę wiek samochodu w Kolonowskiem i w Spóroku, jak również zakres działalności obydwu jednostek, priorytetowym jest zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki w Kolonowskiem - informuje wiceburmistrz Konrad Wacławczyk, który jest także prezesem zarządu gminnego OSP. - W związku z faktem, iż z przedstawionego przez OSP Spórok pisma wynika, że znajdujący się w posiadaniu jednostki pojazd wymaga remontu, strażacy zostali poproszeni o określenie kosztów usunięcia przedstawionych w piśmie usterek w taki sposób, aby zachować gotowość bojową jednostki.

Najbliższa sesja rady miejskiej ma się odbyć w połowie lutego. Ciekawe, co zadecydują radni...

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan
Jan 10.02.2020, 12:18
Dlaczego ma mnie interesowac sluzba w OSP.Jak dziala system alarmowania w tej gminie zobaczylismy przy pozarze domu jednorodzinnego w Fosowskiem
Jan
Jan 08.02.2020, 22:21
To by bylo nieszczescie jak by kolnowscy strazaki przyjechali na moja posesje
....
.... 09.02.2020, 20:04
Zbyt mądry to Ty nie jesteś... Fajnie sie psioczy jak sie nie jest w temacie i nei orientuje jak wygląda służba w OSP od środka... Jak wygląda system dyspozycji/alarmowania itp...
Jan
Jan 07.02.2020, 15:32
kolonowscy strazacy pokazali swoje umiejetnosci pare lat temu,gdy palil sie dom w Fosowskiem na ulicy Polnej,wtedy w calej gminie nie zadzialaly syreny.Wstyd.Nadaja sie tylko do gaszenia grila,do tego wystarczy im podlewaczka (giskana)
.....
..... 08.02.2020, 14:18
Obyś nigdy nie potrzebował ich pomocy!
Mario
Mario 06.02.2020, 21:38
Witam co do zakupu sprzętu do ratownictwa w tym również samochodów pożarniczych powinien być ustalany przez zarząd gminy i komendę powiatową która może określić liczbę osób przeszkolonych do brania czynnego udziału w akcjach ratowniczych bo po co mi nowe auto jak nie mam wyszkolonych ludzi ???ilość wyjazdów na przełomie ostatnich lat bo po co mi nowe auto jesli wyjedzie raz albo dziesięć razy??? Niejednokrotnie należy się zastanowić co jest priorytetem w bezpieczeństwie i co i w jakim kierunku inwestować powodzenia


Do Mario
Do Mario 07.02.2020, 10:42
Co do wyjazdów to chyba lepiej że mniej jest... każdy wyjazd alarmowy to znak że stało się coś złego. Życzmy sobie abyśmy mieli sprzęt i ludzi ale jak naj mniej musieli z tego korzystać! Jednakże sprzęt ten musi być sprawny samochody również aby nie narażać ratowników na niebezpieczeństwo!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 06.02.2020, 12:54
Dziesiec lat budowy remizy w Fosowskiem.Pewnie bedzie najwieksza w Europie.
wowo
wowo 04.02.2020, 20:01
Pewnie! Kolejne auto kupować Staniszczom lub Kolonowskiemu! Inni się nie liczą już?NIektórym chyba by bardzo pasowało jakby tylko te dwie jednostki na całą gminę zostały... Budowa w Fosowskiem "trwa" już lata i ile jeszce może potrwać?A St.W auto nagle potrzebne bo nie mają czym na ryby jeździć na Turawe... Bo chyba nikt rozumny nie uwierzy ze tą łódką którą mają będą w Małej Panwi pływać??? Chyba jak zamontują do niej gąsienice!
45f
45f 04.02.2020, 18:43
Za to kościoły wartko budują!!!
Jan
Jan 04.02.2020, 13:45
Budowa remizy w Fosowskiem trwa juz 10 lat.Napweno bedzie to bardzo duza remiza.

Pozostałe