Pompa ciepła, czujniki, a zamiast bocznych lusterek kamery. W powiecie strzeleckim testowany jest elektrobus

  • 13.01.2022, 11:59
  • JG
Pompa ciepła, czujniki, a zamiast bocznych lusterek kamery. W powiecie… Solaris od początku roku jeździ po drogach powiatu strzeleckiego
Od początku tego roku na drogach powiatu strzeleckiego kierowcy PKS testują kolejny autobus elektryczny. Dzisiaj (13.01) w jeździe testowej udział wzięli burmistrzowie, starostowie, przedstawiciele PKS i dziennikarze. 

- Testujemy elektryczny autobus Solaris Urbino 12. To jedna z bardziej nowoczesnych jednostek wyposażona m.in. w pompę ciepła, taką jak stosuje się w domach - mówi Jacek Król, prezes PKS w Strzelcach Opolskich.  - Autobus ma też zwiększoną pojemność baterii i na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać nawet 300 km. 

Wcześniej kierowcy testowali też inne autobusy elektryczne. 

- Podczas rozmów z producentami staramy się uzyskiwać możliwość, żeby pojazdy były również testowane u nas. Musimy się ich nauczyć, sprawdzić jaką potrzebują infrastrukturę ładowania, jaką mają specyfikę pracy i jak sprawdzają się na naszych drogach, szczególnie na Górze św. Anny - dodaje prezes Król. 

Związek "Jedź z nami" już w pierwszej edycji Polskiego Ładu starał się o pozyskanie środków na zakup autobusów zeroemisyjnych, ale się nie udało. Teraz spróbują jeszcze raz. Związek złożył również wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup czterech elektryków z mobilnym ładowaniem. 

Jak prowadzi się taki autobus?

- Bardzo dobrze, pojazd jest wyposażony w szereg innowacji, które mają na celu ułatwienie pracy kierowcy np. asystent mirror eye, czyli system obserwacji toru jazdy, czy czujniki rozpoznające znaki i ostrzegające, kiedy np. kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość - mówi Łukasz Walentyn, specjalista ds. transportu w PKS, kierowca. 

Ciekawą nowinką technologiczną są kamery zastępujące lusterka boczne, zmniejszające skrajnię poziomą pojazdu, a tym samym zwiększające bezpieczeństwo pasażerów oczekujących na autobus. 

- Kiedy przez autobusem pojawi się pieszy, kierowca zostanie poinformowany o zagrożeniu. Dla pasażerów zainstalowano dwa typy ładowarek telefonów - USB i indukcyjne - dodaje Łukasz Walentyn. 

Autobus, który jeździ po powiecie strzeleckim ma miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich i bramki świetlne w drzwiach, które wykrywają pasażerów i uniemożliwiają ich przytrzaśnięcie. 

W Solarisie Urbino 12 jest 25 miejsc siedzących i 41 stojących. 

 

 

JG

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe