Młodzież cały dzień gapi się w ekran. Jest najnowszy raport

  • 13.01.2022, 17:22
  • JG
Młodzież cały dzień gapi się w ekran. Jest najnowszy raport
Państwowy Instytut Badawczy NASK co dwa lata, począwszy od 2014 roku, prowadzi badanie zachowania polskiej młodzieży w internecie. Od 2018 roku badaniem objęci są również rodzice uczniów. W październiku ukazał się raport z najnowszej edycji badania, która dotyczyła 2020 roku. To właśnie w 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia, aktywność w internecie w wielu przypadkach okazała się jedyną bezpieczną formą realizacji swoich obowiązków i podtrzymywania relacji.

Wnioski płynące z najnowszego raportu są jednak niepokojące, internet wciąga młodych ludzi coraz bardziej. Jakie są najważniejsze ustalenia?
Obserwowany jest stały wzrost liczby godzin przeznaczanych przez respondentów na korzystanie z internetu. W związku z tym, że w 2020 roku zajęcia lekcyjne przez większość czasu odbywały się zdalnie, od poniedziałku do piątku uczniowie średnio przeznaczali na nie 7 godzin i 41 minut. Poza tym, dodatkowo, nastolatki spędzają w sieci średnio 4 godziny i 50 minut dziennie. W dni wolne od zajęć szkolnych czas ten wydłuża się średnio do 6 godzin i 10 minut. Wynika z tego, że w 2020 roku polski nastolatek przez ok. 12 godzin dziennie wpatrywał się w ekran komputera lub smartfona.
Blisko co dziesiąty (11,5%) nastolatek jest aktywny w sieci ponad 8 godzin dziennie, a co piąty (21,3%) spędza tyle czasu przed monitorem w dni wolne od edukacji. Co szósty nastolatek (16,9%) intensywnie korzysta z internetu w godzinach nocnych (po godzinie 20.00). Zgodnie z raportem, co trzeci młody człowiek deklaruje, że jest gotowy zrezygnować z udziału w nabożeństwie, a co piąty z uczenia się, żeby móc więcej czasu spędzić w sieci. Niestety taki stan rzeczy niesie za sobą poważne konsekwencje np. blisko 40% uczennic szkół ponadpodstawowych uważa, że gdyby pozbawić je smartfona, ich życie stałoby się puste...
- Średnio każdego dnia mam siedem lekcji, przerwy są głównie pięciominutowe, ale jest też jedna 20-minutowa i druga 10-minutowa. Na zdalnych lekcjach przerwy mamy tak samo, ale lekcje są skrócone z 45 do 40 minut - mówi licealistka Wiktoria. 
Jak podkreśla nastolatka, ilość czasu spędzonego po lekcjach na komórce lub laptopie zależy od tego, ile zadane jest na następny dzień i ile trzeba się uczyć. 
- Teraz akurat mam dużo z języka polskiego i to jemu muszę poświęcić najwięcej czasu - mówi Wiktoria.
Czy w ciągu tygodnia jest szansa na spotkanie się ze znajomymi?
- Raczej nie bardzo. Zwykle takie spotkania planuję na weekend. Oglądanie filmów, czytanie książek też zostawiam sobie na soboty i niedziele, bo w ciągu tygodnia nie ma na to czasu - dodaje dziewczyna. 


Osłabione więzi 
Okazuje się, że rodzice nie potrafią dokładnie powiedzieć, jaki czas ich dzieci spędzają w internecie, ponieważ o ile wiedzą, że ich pociechy muszą poświęcić czas na zdalne lekcje, to uważają, że po zajęciach korzystają z internetu ok. 3 godzin i 40 minut, czyli ponad godzinę krócej niż deklaruje młodzież.
- Kiedy moje dzieci mają zdalne lekcje, to chcę, żeby aktywnie spędziły popołudnie. Dlatego zapisałam je na dodatkowe zajęcia, żeby miały więcej ruchu - mówi pani Marysia, mama dzieci w wieku szkolnym. - Gdyby nie te dodatkowe wyjścia, ciężko byłoby je zachęcić do aktywności. Po południu szybko robi się ciemno, a nikomu nie chce się wtedy iść na dwór i dzieci wolą siedzieć przy komputerze, ciężko je od niego odciągnąć - dodaje.
Jak wynika z odpowiedzi dorosłych, wspólny czas spędzany z dziećmi w gospodarstwie domowym nie jest przeznaczany przez opiekunów na budowanie relacji. Blisko 75% rodziców badanych nastolatków uważa, że ich dzieci nie padły ofiarą agresji w sieci, a niestety co piąty nastolatek przyznaje, że doświadczył przemocy w internecie. Najczęstszymi jej przejawami są: wyzywanie (29,7%), ośmieszanie (22,8%) czy poniżanie (22%).
Zarówno uczniowie, jak i rodzice dobrze oceniają organizację zajęć zdalnych przez szkoły, a blisko 75% nastolatków pozytywnie ocenia samo nauczanie. Na stałe nie chcieliby jednak przenieść nauki do wirtualnego świata - 45,3% nastolatków nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. 
Młodzież zadeklarowała również, że w pandemii głównie brakowało jej bezpośredniego kontaktu z kolegami z klasy. Ponad 60% ankietowanych zaznaczyło, że w trakcie zdalnej nauki szczególnie brakowało im wychodzenia z domu. Nie zauważyli tego rodzice, bo jedynie 6% zaznaczyło taką odpowiedź...

JG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe