Dla każdego coś...

  • 23.01.2020, 10:17
  • Martyna Mirek
Dla każdego coś...

Nasze wioski w tym roku otrzymały do swojej dyspozycji prawie 100 tysięcy złotych! Tegoroczny fundusz sołecki dla Staniszcz Małych, Wielkich i Spóroka wynosi w sumie 96 594 zł. To najwięcej w historii. Kwoty przydzielane są według wielkości miejscowości. Staniszcze są w tej samej grupie, więc mają do wydania po 34 759 zł na wieś. Spórok jest mniejszy, więc wyda 27 077 zł.

Decyzje o tym, na co pójdą pieniądze sołeckie, podejmowało zebranie wiejskie we wrześniu 2019 roku, później plany te wpisywano do budżetu gminy i 16 grudnia zaakceptowała je rada gminy. Nasze wioski pięknieją z każdym rokiem i pięknieć będą dalej, bo plany wiosek są naprawdę ciekawe. Staniszcze Wielkie zainwestować chcą głównie w dalsze urządzenie Placu Targowego (10 tysięcy złotych) i w wykonanie zadaszenia nad zabytkową sikawką OSP. Ochrona tej wyjątkowej pamiątki bardzo leży na sercu strażakom. 8 tysięcy wieś planuje wydać na doposażenie obiektów użyteczności publicznej.

Mieszkańcy Staniszcz Małych marzą o utwardzeniu terenu przy kościele, aby mogli tam wygodnie parkować auta. Dlatego do tego zadania dołożyli gminie 7 tysięcy złotych. Ponad 6 tysięcy przewidziano na zakup kamery termowizyjnej dla miejscowej jednostki OSP. W Staniszczach Małych trzeba też odnowić miejsca, które zostały zagospodarowane już przed paru laty i dotknął je ząb czasu. Z tego powodu w budżecie znalazło się 5 tysięcy na odnowienie infrastruktury na terenie za Centrum Aktywności Wiejskiej i 2 tysiące na remont źródełka Stoczek.

W Spóroku szykują się dwie duże sołeckie inwestycje związane z terenem przy świetlicy. W tym roku pojawi się tam siłownia zewnętrzna za 9 tysięcy złotych. Spórok jest jedyną miejscowością w gminie, która nie ma takiej instalacji. Dodatkowo, żeby ćwiczący nie musieli się obawiać, że dostaną w głowę piłką z pobliskiego boiska do siatkówki, zakupione będą piłkochwyty za 7 tysięcy. Wieś planuje też postawić nowe witacze i doposażyć miejscową jednostkę OSP.

Pozostałe pieniądze wiejskie wydane będą na mniejsze zadania oraz na dofinansowanie wiejskich imprez kulturalnych i sportowych. W 2020 roku dożynki gminne powinny odbyć się w Kolonowskiem, więc żadna z wiosek nie musiała wygospodarowywać środków na ten cel. Na pewno na wsiach odbędą się tradycyjne festyny i spotkania organizowane przez miejscowe stowarzyszenia.

Martyna Mirek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan
Jan 24.01.2020, 18:44
Dzielnica Fosowskie nic nie otrzymala,bo nalezy do Kolonowskiego i kasuje wszystko kolonowskie.
Jan
Jan 23.01.2020, 10:59
A ile otrzymala dzielnica Fosowskie.

Pozostałe