Stare pocztówki i przestrzeń. W Powiatowym Centrum Kultury można obejrzeć dwie wystawy. ZDJĘCIA

  • 30.11.2021, 10:34
  • JG
Stare pocztówki i przestrzeń. W Powiatowym Centrum Kultury można obejrzeć… Joanna Popów-Bogdoł prezentuje mural wykonany na ścianie w Regionalnej Izbie Tradycji
Ponad 160 pocztówek z lat 1898-1956 można obejrzeć na wystawie w Regionalnej Izbie Tradycji w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich.

- To autentyczne pocztówki zakupione przez nas dzięki dotacji z powiatu strzeleckiego. Już w zeszłym roku w oparciu o te pocztówki przeprowadziliśmy grę terenową dla rodzin. W tym roku odbyły się dwa spacery historyczne, które poprowadził Piotr Smykała. Zakupione pamiątki wykorzystywaliśmy również podczas spotkań na temat regionalizmu - mówi Joanna Popów- Bogdoł, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury. - Latem postanowiliśmy zorganizować wystawę plenerową i pocztówki wydrukowane na planszach PCV zawiesiliśmy na naszym ogrodzeniu. Dopiero teraz była okazja, żeby zorganizować wydarzenie, na którym można pokazać wszystkie - dodaje.

21 listopada odbył się wernisaż wystawy historycznych kartek pocztowych, który poprzedziła prelekcja Piotra Smykały.

- Na większości pocztówek są Strzelce sprzed lat, dominuje zamek i ratusz. Ale są też pocztówki z Góry św. Anny oraz Czarnocina. Wielu miejsc już dzisiaj nie ma, albo wyglądają zupełnie inaczej, a opowieści pana Piotra przybliżyły nas do dawnej historii - dodaje dyrektor PCK. W izbie tradycji odsłonięto również mural, który przedstawia strzelecki zamek przed zniszczeniem. Namalował go pochodzący ze Strzelec Grzegorz Dziergas.

- Najpierw chcieliśmy, żeby mural pojawił się w holu, ale mamy tam już dużą fototapetę przedstawiającą Jemielnicę i to by było zbyt wiele na takiej przestrzeni. W izbie tradycji nie było żadnego malunku, jedynie szare ściany. W tym pomieszczeniu organizujemy również większość warsztatów, więc będzie on ładnie wyeksponowany - opowiada Joanna Popów-Bogdoł.

W Galerii III Filary oglądać można wystawę prawie 30 prac Natalii Hudzik z Rozmierki pn. "Wokół przestrzeni". Artystka jest obecnie studentką pierwszego roku studiów magisterskich na Wydziale Architektury Wnętrz, wielokrotnie nagradzaną w konkursach malarskich i projektowych. Tematem wystawy jest szeroko rozumiana przestrzeń od architektury poprzez wnętrze, pejzaż i martwą naturę. Obie wystawy można oglądać do końca stycznia

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe