Nowa ścieżka przyrodnicza w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny"

  • 29.11.2021, 16:31
  • JOK
Nowa ścieżka przyrodnicza w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" Zamiast symbolicznej wstęgi przecięcie bukowej gałęzi
Z inicjatywny Zespołu Polskich Parków Krajobrazowych w Parku Krajobrazowym Góra św. Anny 24 listopada została otwarta ścieżka przyrodnicza "Czarnocińskie buczyny".

Wschodnia część parku zwana przed wojną "Górnośląską Szwajcarią" to atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo teren. Od niedawna stoją tu tablice informacyjne opisujące walory tego obszaru. Nowa ścieżka edukacyjna rozpoczyna się na parkingu leśnym w Olszowej i biegnie do Czarnocina obok rezerwatów leśnych "Boże Oko" i "Grafik", a następnie od Czarnocina przez pola i las, wraca do parkingu leśnego w Olszowej, mijając po drodze kapliczkę "Boże Oko".

Ścieżka oznaczona jest kwadracikami z zieloną przekątną

- Na ścieżce "Czarnocińskie Buczyny" ustawiono 3 mapy i 13 tablic edukacyjnych, z czego 10 dotyczy siedlisk bukowych. Pozostałe nawiązują do historii tego miejsca - wyjaśnia Beata Wielgosik, kierownik Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny. 

Otwarcie nowej ścieżki edukacyjnej jest uzupełnienie już istniejących.

- Na terenie Parku Krajobrazowym Góra Św. Anny mamy ścieżkę geologiczną o długości ok. 1,5 km. Ta nowa ma ok. 10 km. Staramy się tak prowadzić ścieżki, aby zamykały się po okręgu, wtedy można zostawić sobie samochód i do niego wrócić. Chcemy też, żeby były ogólnodostępne dla wszystkich zwiedzających i były wyposażone w tablice informacyjne, gdzie będzie zawarta podstawowa dawka informacji przyrodniczych i historycznych danego regionu - mówi Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych

Trasa przez wzgórza wokół Czarnocina to jedna z najpiękniejszych krajobrazowych tras w okolicy, a kapliczka Boże Oko jest jej dodatkowym walorem.

- Przyjeżdżamy w te strony z dziećmi od 40 lat i zawsze są zachwycone tymi bukami, wąwozami lessowymi, pagórkami. Można tu mierzyć wysokość względną, nauczyć się posługiwać mapą, kompasem, robić gry terenowe. Teraz dzięki otwarciu ścieżki mamy dodatkowo pięknie wykonane tablice informacyjne, które dostarczają wielu cennych informacji o tym miejscu - dodaje Henryk Mielcarz, nauczyciel geografii i prezes oddziału PTTK CEE w Strzelcach Op.

- Spacerując ścieżką możemy dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o buczynach, ich mieszkańcach czy o sposobach użytkowania lasu bukowego, a także poznacie dzieje rodziny Renardów i kapliczki "Boże Oko". Zbaczając lekko z trasy, o czym informuje jedna z tablic, można dojść do dawnego pałacyku myśliwskiego, w pobliżu którego rośnie pomnikowy tulipanowiec amerykański - dodaje pani Beata Wielgosik. 

Na oficjalnym otwarciu ścieżki byli również obecni Zuzanna Donath-Kasiura - wicemarszałek województwa opolskiego, Alicja Majewska - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Andrzej Iwanowski - wiceburmistrz Leśnicy, Janina Radecka-Giemza - leśniczy leśnictwa Klucz oraz Izabela Lizoń - sołtyska Czarnocina. 

Tablice zostały sfinansowane dzięki środkom własnym Województwa Opolskiego oraz współpracy z Nadleśnictwem Strzelce Opolskie i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Opolu. Aktualny przebieg wszystkich ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny" znaleźć można w aplikacji mobilnej: Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny.

JOK

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe