W Ujeździe śpiewali i berali po śląsku

  • 26.11.2021, 12:24
  • PL
W Ujeździe śpiewali i berali po śląsku Część uczestników Śląskiego Berania

Ponad 20 lat temu w gminie Ujazd po raz pierwszy zorganizowano konkurs „Śląskie Beranie”. Od tego czasu jest on kontynuowany i na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych gminy. Każdego roku, poza minionym, kiedy na drodze stanęła pandemia, młodsze i starsze dzieci zbierały się, by zaprezentować wystąpienia w gwarze śląskiej. Po przerwie wydarzenie powróciło, choć nie z takim przytupem, jak w poprzednich latach. Pandemiczne realia zmusiły do ograniczenia liczby osób biorących w nim udział.

- Impreza zrodziła się z potrzeby ukazania tego, co jest nam bliskie, znane i związane z ziemią ujazdowską i regionem Śląska Opolskiego. Główny cel, który nam przyświeca przy jej organizacji, to przypomnienie i poznanie bogactwa śląskiego repertuaru, utrwalenie gwary oraz ocalenie od zapomnienia tradycji i zwyczajów śląskich - opowiada Krystyna Kałużny, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

Tym razem konkurs przebiegł pod hasłem „Śpiewomy i beromy po śląsku”. Uczestnicy zaprezentowali się w piątek, 19 listopada w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Ujeździe. Występy przygotowały dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół z terenu gminy. Oceniane były one oddzielnie w kategoriach: występy indywidualne w tym recytatorzy i soliści, duety oraz występy grupowe w tym scenki rodzajowe i monologi.

Oto wyniki w grupie przedszkolnej: I miejsce - Adam Biłobran, Dominik Rekus i Julia Tyca z Publicznego Przedszkola w Ujeździe, Magdalena Wąsowicz z PP w Zimnej Wódce, Hanna Glagla i Nikola Bednarek z PP w Ujeździe, II miejsce - Dominik Białas, Alex Jochem i Fabian Roter z PP w Starym Ujeździe. W grupie szkolnej natomiast wyniki wyglądają następująco: kategoria soliści i zespoły wokalne: I miejsce - Zofia Sładek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe, Hanna Ignacek z PSP w Ujeździe, II miejsce - Hanna Wientzek z PSP w Ujeździe, Wojciech Kaczmarczyk z PSP w Ujeździe, III miejsce - Łukasz Gołąbek i Denis Rall z PSP w Ujeździe, Karolina Schreiber z PSP w Ujeździe, Sebastian Kołodziej z PSP w Ujeździe, wyróżnienie - Lilianna Treffoń z PSP w Ujeździe, kategoria recytatorzy i scenki rodzajowe: I miejsce - Karolina Heide, Magdalena Heide i Milena Kulik z PSP w Jaryszowie, Flawia Lis, Emilia Namyślik, Oliwia Jaciuk i Oliwia Pastuła z PSP w Olszowej, Dawid Rogala, Dawid Lebok, Fabian Lis, Paweł Proksza, Natalia Płachetka, Emilia Wilczek, Kaludia Voigt i Nikola Białas z PSP w Olszowej, II miejsce Dominik Gniot i Bartosz Ulbrich z PSP w Ujeździe, III miejsce - Dominika Heide i Lena Matuszek z PSP w Jaryszowie, Fabian Brym, Sebastian Kwaśniok, Zuzanna Hassa i Alicja Sobel z PSP w Ujeździe.

- Konkurs spotyka się z dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy 19 prezentacji, w których ogółem wystąpiło 42 wykonawców. Cieszymy się, że mając tak wspaniałych kontynuatorów zwyczaje śląskie i gwara z pewnością nie zginą - mówi Krystyna Kałużny.

Występy oceniło jury w składzie: radna rady miejskiej, członek komisji kultury i oświaty oraz twórczyni ludowa Teresa Sobota, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Ujazdu i kierownik zespołu Frohsinn Krystyna Wodniok, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Ujeździe Małgorzata Kulesa oraz dyrektor M-GODK w Ujeździe Krystyna Kałużny.

Wydarzenie patronatem objął burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom. Wspólnie z organizatorami dziękuje on nauczycielom i rodzicom za szerzenie kultury śląskiej wśród młodego pokolenia oraz za przygotowanie uczestników do występów. Miejmy nadzieję, że tradycje będą nadal kultywowane.

 

PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe