Fosowskie. Odnowili pomnik powstańców

  • 25.11.2021, 12:24
  • JG
Fosowskie. Odnowili  pomnik powstańców Przed i po rewitalizacji

Grób powstańców śląskich na cmentarzu w Fosowskiem przeszedł w ostatnim czasie całkowitą rewitalizację. W mogile spoczęli powstańcy, którzy polegli w walkach III Powstania Śląskiego. Na nagrobku wypisanych jest osiem nazwisk. Są wśród nich Paweł Bajura, Jan Bartodziej, Jan Brześ, Paweł Janiszewski, Paweł Mainka, Alojz Malnusz, Paweł Niemczyk oraz Teodor Wrzyszcz.

- Na realizację zadania otrzymaliśmy wsparcie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Została przeprowadzona kompleksowa rewitalizacja grobu, a prace podzielone były na dwa etapy - mówi wiceburmistrz Kolonowskiego Konrad Wacławczyk.

W ramach pierwszego etapu m.in. rozebrano nagrobek, zagęszczono grunt i przygotowano go pod nowy pomnik, ramy fundamentowe zostały zaszalowane, wykonano zbrojenie stalą i wlano beton. Podczas drugiego etapu wykonawca zagruntował posadzkę betonową, postawił ramy stojące pomnika oraz cokół i tablice. Wykonano również grawer powstańców śląskich, nowy blask zyskała płaskorzeźba Jezusa, pojawiły się też dwa lampiony granitowe.

Całość prac kosztowała 48,8 tys. zł, a wykonawcą była firma Kamieniarstwo Szymon Sottopietra ze Staniszcz Wielkich.

W 2019 roku ukazała się książka pt. „Na niebieskiej niwie, czyli rzecz o cmentarzach w gminie Kolonowskie”, autorstwa Krystyny Kunysz. W publikacji można znaleźć kilka informacji na temat pochowanych w Fosowskiem powstańców. Na przykład Jan Bartodziej pochodził ze Staniszcz Wielkich i zginął 4 czerwca 1921 roku w wieku 21 lat. Większość tu pochowanych powstańców zginęła 15 maja 1921 roku w Spóroku.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Staniszczanin
Staniszczanin 25.11.2021, 14:12
Prawie 50 tys. A ile wydaje gmina na kwiatki, bo po 100 latach (3 generacje) nikt o nich nie pamieta. "Walczyli o Polske" ale rodzina zyje w Niemczech. Panie Konradzie niech sie pan zatrzymal jadac z Koziej Gorki przy krzyzu kolo Jagusia przy starym zelaznym sklepie, ale niech pan wezmie cos na glowe aby krzyz sie na pana nie przewalil bo ma takie zniszczone fundamenty. Nie bylo by zle aby gmina wygospodarowala worek cementu i troche groszy to i Pan Sottopietra moze by go wyremontowal ?

Pozostałe