Czy na Opolskiej w Kolonowskiem będzie rondo?

  • 18.11.2021, 07:29
  • JG
Czy na Opolskiej w Kolonowskiem będzie rondo? archiwum gminy Kolonowskie/Facebook Droga wojewódzka 463
Pod koniec września gmina Kolonowskie wysłała pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu w sprawie poprawy bezpieczeństwa w obrębie dwóch skrzyżowań w Kolonowskiem. Pierwsze to rejon drogi powiatowej ul. Leśnej z drogą wojewódzką 463 (ul. Opolska). Tam urząd gminy wnioskował o ustawienie od strony ul. Leśnej znaków "stop" z oznakowaniem poziomym oraz wykonanie pasów akustyczno-wibracyjnych.

Niebezpiecznie jest również na styku drogi wojewódzkiej z drogami powiatowymi ul. Kościuszki i Haraszowskie.

- Podczas remontu drogi wojewódzkiej 463 przebudowie uległo również to skrzyżowanie. Niestety inwestycja nie uwzględniała montażu urządzeń mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa przechodzących przez jezdnię. W ciągu minionych kilku lat zaobserwowaliśmy ogromne zainteresowanie nieruchomościami w tym obszarze, które skutkuje powstawaniem wielu nowych domów – czytamy w piśmie podpisanym przez Norberta Kostona, burmistrza Kolonowskiego.

W okolicy coraz więcej osób jeździ samochodami i chodzi piechotą, a to oznacza, że częściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Burmistrz sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem byłaby przebudowa skrzyżowania i zastąpienie go rondem. Dobrym rozwiązaniem byłoby również zastosowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej.

W połowie października gmina otrzymała odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Czytamy w niej, że wszystkie opisane kwestie zostały poddane analizie na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W jej w skład wchodzą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu i Zarządu Dróg Wojewódzkich. Komisja pozytywnie zaopiniowała zmianę oznakowania na skrzyżowaniu ul. Opolskiej z ul. Leśną – zamiast znaku "ustąp pierwszeństwa" pojawi się "stop". Do końca roku oddział terenowy ZDW w Oleśnie ma przygotować projekt organizacji ruchu.

Pasów akustyczno-wibracyjnych jednak nie będzie, bo jak czytamy w piśmie "biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę i doświadczenia oznakowanie to w znaczący sposób pogarsza komfort akustyczny w obrębie miejsca, w którym zostało zastosowane. Dlatego też przedmiotowe oznakowanie powinno być stosowane poza obszarami, na których występuje zabudowa mieszkaniowa".

Co do przebudowy skrzyżowania DW 463 z ul. Kościuszki i Haraszowskie komisja BRD wyraziła następującą opinię:

- Skrzyżowanie to znajduje się w ciągu przebudowanego w 2017 roku odcinka DW 463. Zostało ono prawidłowo oznakowane znakami pionowymi i poziomymi. Dodatkowo w 2021 roku w obrębie skrzyżowania wprowadzone zostało lustro drogowe ułatwiające wyjazd kierowcom z ul. Haraszowskie – czytamy w odpowiedzi.

JG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Darwin
Darwin 22.11.2021, 15:52
Smok i Jan właśnie zostaliście nominacje do nagrody Darwina (debil roku) w nagrode dostaniecie złote brony. Gratulacje !!!!
Jan
Jan 20.11.2021, 06:11
Panie Koston,napewno pan sie ośmieszyl w Urzedzie Marszalkowskim z budowa ronda albo sygnalizacja świetlna na tym skrzyzowaniu.Mam do pana jeszcze die propzycje.Niech pan wnioskuje o budowe obwodnicy kolonowskiego albo o budowe podziemnego przejazdu (tunelu) przez kolonowskie.Przy takim nasileniu ruchu w kolonowskiem napewno otrzyma pan pozytywna odpowiedz z Urzedu Malszarkowskiego.
Smok
Smok 19.11.2021, 13:07
"Niestety inwestycja nie uwzględniała montażu urządzeń mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa przechodzących przez jezdnię." - a barierki, wysepki rozdzielające pasy o przeciwległym kierunku ruchu i lewoskręt to nie są urządzenia które bezpieczeństwo poprawiają?
Panie burmistrzu, gminą pan rządzi wzorowo, ale proszę się nie ośmieszać opowiadając głupie kłamstwa ubrane w mądre słowa. Ludzie to jeszcze kupią...
Smok
Smok 19.11.2021, 12:59
Burmistrz się myli i nie zna się na sprawie. Sygnalizacja świetlna tylko utrudni przejazd i wymusi zatrzymywanie się większości pojazdów (tych jadących główną ulicą), czego dobrym przykładem jest np. skrzyżowanie w Strzelcach przy zjeździe na autostradę lub na Krapkowice. Gdy światła są włączone, z wszystkich stron robią się kolejki, przy światłach zgaszonych - skrzyżowanie jest puste. Podobnie jest w Lublińcu na głównym skrzyżowaniu w centrum - kto tam był, ten wie. Te skrzyżowania są po prostu za małe na semafory. W Kolonowskiem ruch nie jest na tyle duży, by uzasadniał stawianie świateł.
Z rondem sprawa jest podobna. Sens budowy ronda jest na skrzyżowaniach, na których jest w miarę równa ilość samochodów na wszystkich dolotach, na takich one rzeczywiście usprawniają ruch - przykład: rondo w Zawadzkiem koło stadionu. Na skrzyżowaniach, na których jedna droga jest zdecydowanie bardziej obłożona ruchem niż druga, a tak jest tutaj, rondo się nie sprawdza, a jedynie utrudnia i spowalnia przejazd.
Opinia burmistrza jest błędna i wynikająca z niewiedzy tematu, a jego sugestia wprowadza w błąd opinię publiczną.
Proponuję lekturę świetnego opracowania http://www.ek-kom.pl/wp-conten… i dopiero potem wypowiadania się na tematy, o których nie ma się pojęcia.
Petro
Petro 18.11.2021, 18:24
Stop na Leśnej musi byc, wiele już tam bylo kolizji i nie raz widziałem jak kierowcy przejeżdżali przez skrzyzowanie bez zatrzymania
Smok
Smok 19.11.2021, 13:01
Jak nie ma "Stopu", to nie trzeba się zatrzymywać jeśli na głównej nic nie jedzie. W czym problem?
Jan
Jan 18.11.2021, 11:12
Jak widać na zdjeciu to straszny ruch na tym skrzyzowaniu.Bez sygnalizacji świetlnej bardzo trudno wyjechać.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 19.11.2021, 00:58
Dobrze widzialeś.Jezeli nie ma znaku STOP to nie trzeba sie zatrzmywać.
Petro
Petro 19.11.2021, 16:28
Ale nie z predkoscia ok 50km/h przez skrzyzowanie. Kto nie zna tego skrzyzowania to moze sie zagabic.
Smok
Smok 21.11.2021, 20:08
Taki ktoś w ogóle nie powinien jeździć

Pozostałe