Strzelecka Młodzieżowa Rada Gminy podsumowała kadencję. Najważniejsze osiągnięcie? W mieście powstanie skatepark

  • 14.11.2021, 08:24
  • JG
Strzelecka Młodzieżowa Rada Gminy podsumowała kadencję. Najważniejsze…
Dobiegła końca kolejna kadencja Młodzieżowej Rady Gminy w Strzelcach Opolskich. Na październikowej sesji rady miasta Anna Kozioł, członkini rady, przedstawiła sprawozdanie z działalności MRG.

Jej członkowie razem z uczniami szkół podstawowych organizowali różne akcje charytatywne, o których pisaliśmy na naszych łamach, np. zbiórkę artykułów spożywczych na rzecz Domów Pomocy Społecznej na terenie gminy Strzelce oraz zbiórkę produktów dla Polaków na Kresach. Młodzieżowa Rada Gminy nawiązała również współpracę z działającym na Opolszczyźnie Stowarzyszeniem Europa Iuvenis. Młodzi mieszkańcy brali udział w cyklicznych spotkaniach z przedstawicielami stowarzyszenia, które odbywały się w ramach programu Strategia Młodzieżowa Opolszczyzna. Przeprowadzono ankietę dotyczącą zdalnego nauczania oraz strzelecką debatę edukacyjną.

Podczas dwuletniej kadencji MRG kontynuowała działania swoich poprzedników m.in. promując wartości patriotyczne (np. udział w pogrzebie powstańców w Kalinowie) i zachęcając do zdrowego stylu życia (organizacja happeningu rowerowego z okazji Dnia Bez Samochodu).

To, co bez wątpienia można określić największym sukcesem młodych radnych to skate park. Na razie jeszcze go nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy młodzież będzie miała nowe miejsce do spotkań.

- Idea budowy skate parku pojawiła się już w poprzedniej kadencji, ale prace nad jej wcieleniem zaczęły się w 2020 roku - mówiła na sesji Anna Kozioł. - Najpierw napisaliśmy projekt i zebraliśmy podpisy wśród mieszkańców. Następnie przeprowadziliśmy ankietę online i dostaliśmy ponad 500 odpowiedzi - dodała.

Odbyły się również konsultacje młodzieżowe, a ich wyniki zostały przedstawione radzie miejskiej. Na miejsce budowy wybrano plac przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich.

- Mamy już potwierdzoną informację, że skate park powstanie. Na początek zostanie wykonane podłoże i zamontowane będą dwa, trzy urządzenia. W kolejnych latach będą montowane następne elementy - mówi Aneta Czarny, koordynator MRG, dyrektor PSP nr 4 w Strzelcach Opolskich.

Na sesji radni uchwalili również nowy statut Młodzieżowej Rady Gminy. Jak przekazała radnym Aneta Czarny w dokumencie, który obowiązywał od 2015 roku uporządkowano wiele zapisów i nazewnictwo, w związku z tym pojawił się pomysł uchwalenia całkowicie nowego statutu. Przyjęto jednogłośnie.

Co się zmieniło? Między innymi to, że gmina będzie płaciła za dojazdy młodych radnych na sesję, jak również koordynator, którego wskazują członkowie MRG, będzie zatwierdzany przez radę miasta, a nie burmistrza.

Jak można podsumować minioną kadencję?

- Nie ukrywam, że była ciężka, szczególnie ze względu na pandemię, bo musieliśmy przejść na zdalne nauczanie i większość rozmów również prowadziliśmy online, za pośrednictwem komunikatorów. Mimo to udało nam się zorganizować szereg akcji charytatywnych, w które zaangażowaliśmy wszystkie miejskie szkoły. Nawiązaliśmy również współpracę z kilkoma osobami ze szkół średnich, mamy różne pomysły na wspólne działanie - mówi Aneta Czarny. - Młodzież bardzo zjednoczyła się wokół pomysłu budowy skate parku, było widać, że im zależy. Niektórzy uczniowie chcieli należeć do MRG właśnie ze względu na tę inwestycję, żeby móc kontrolować jej przebieg i angażować się w dalsze prace - dodaje.

W szkołach podstawowych odbyły się już wybory na kolejną kadencję młodzieżowej rady. Na sesji pod koniec listopada młodzi radni zostaną oficjalnie powołani.

 

JG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wojtek_f
wojtek_f 14.11.2021, 09:14
A kto i dlaczego zlikwidował były obiekt?

Pozostałe