Jeleń symbolem Grodziska. Obok stawku stanęła też makieta kościoła

  • 10.11.2021, 14:39
  • JG
Jeleń symbolem Grodziska. Obok stawku stanęła też makieta kościoła Makieta kościoła i jeleń zdobią wjazd do Grodziska od strony Kadłuba
Od kilku dni w okolicach stawku przy ul. Wolności w Grodzisku stoi miniatura miejscowego kościoła oraz jelenia. O środki na tę inwestycję Ochotnicza Straż Pożarna starała się w ramach konkursu „Opolska wieś przyszłości”, który organizował zarząd województwa opolskiego. Projekt „Historia na rogach przeniesiona” został wysoko oceniony i druhowie otrzymali 10 340 zł. Całe zadanie kosztowało 16 440 zł, jeleń został zakupiony z funduszu sołeckiego.

Jak podkreśla Roman Gawlik, sołtys i prezes OSP, projekt nawiązuje do legendy, która głosi, że dawniej kościół miał powstać w miejscu, gdzie obecnie jest cmentarz. Robotnicy zwozili materiały na budowę, a jeleń przenosił je do centrum wioski, gdzie teraz stoi kościół.

- Zależało nam na tym, żeby postawić figury przed dniem Wszystkich Świętych. Chcieliśmy, żeby jak najwięcej osób mogło zobaczyć miniaturkę kościoła i jelenia - mówi Roman Gawlik.

Mieszkańcy poświęcili sporo czasu na zagospodarowanie terenu wokół - trzeba było ułożyć kostkę, posadzić kwiaty.

- Mamy już kilka pomysłów, co zrobić. Dużo ludzi jeździ rowerami, więc chcielibyśmy zrobić tam miejsce odpoczynku. Planujemy postawić ławki, wiatę. Na pewno będziemy pisali kolejne projekty i starali się o pieniądze na ten cel. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc przy inwestycji, za poświęcony czas i pracę - dodaje sołtys.

W czwartek, 11 listopada, o godzinie 17.00 w Grodzisku odbędzie się msza święta z okazji Dnia Świętego Marcina. Po mszy wszyscy przemaszerują na ul. Wolności, gdzie oficjalnie zostanie zakończony projekt. Nie zabraknie również rogali, a dla dzieci z lampionami przewidziany jest drobny upominek.

Przy jeleniu zostanie zamontowana tablica z krótką historią wioski oraz wierszem Barbary Feluks, który publikujemy poniżej.

 

JG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe