Podział funduszu sołeckiego w gminie Izbicko. Na co wioski przeznaczą pieniądze?

  • 09.11.2021, 12:24
  • BEA
Podział funduszu sołeckiego w gminie Izbicko. Na co wioski przeznaczą…
Wioski przygotowały plany podziału funduszu sołeckiego. To środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, zagwarantowane dla sołectw na przedsięwzięcia służące poprawie warunków życia lokalnej społeczności. O tym, na co te środki zostaną wydane, decydują mieszkańcy na zebraniu wiejskim. Fundusz dzielony jest według liczby mieszkańców.

W 2019 roku jego pula w gminie Izbicko wyniosła 235 939 złotych, w 2022 będzie już prawie 298 tys. złotych. Na co wioski planują przeznaczyć swoje przyszłoroczne budżety?

Każda miejscowość część środków chce wydać na integrację mieszkańców, czyli organizację festynów, babskich combrów, spotkań z okazji Dnia Kobiet, Dnia Chłopa, Dnia Seniora, a także na utrzymanie porządku - koszenie, odśnieżanie etc. Na co jeszcze?

Borycz ma w planach remont kanalizacji burzowej na Woj. Polskiego, a także wykonanie projektu przebudowy odcinka drogi przy tej ulicy. Grabów chce prawie całe swoje pieniądze (ponad 11 tys. zł) przeznaczyć na zorganizowanie dwóch imprez - Nocy Świętojańskiej oraz dożynek gminnych, które zostały już dwukrotnie przełożone z powodu pandemii.

Izbicko przymierza się do dokończenia chodnika na ulicy Kwiatowej, chce też wspomóc działanie świetlicy wiejskiej i organizacje wydarzeń sportowych, takich jak wyścig kolarski czy imprezy biegowe.

W Krośnicy w przyszłym roku szykuje się duży festyn - prawie połowa funduszu sołeckiego (30 tys. zł) została zaplanowania na ten cel.

Społeczność Otmic postanowiła w przyszłym roku zakupić materiały potrzebne do budowy chodnika i remontu dróg, a także narzędzi do prac porządkowych. Zarezerwowano również środki na przygotowanie świątecznych iluminacji, które stały się już otmicką tradycją.

Utrata, która dysponuje niewielkimi finansami sołeckimi, część z nich chce wydać na zakup piłkowchytów oraz stołów i ławek.

Poznowice wzbogacą się o nowe witacze, zadbają o estetykę świetlicy wiejskiej - będzie ona odmalowana, wymieniona zostanie część mebli, a w oknach pojawią się rolety. Malowanie korytarza i klatki schodowej w świetlicy to przyszłoroczny priorytet Suchodańca.

O podniesienie standardu swojej świetlicy zadba także Ligota Czamborowa. Wioska przymierza się do malowania swojego miejsca spotkań, wymianę podłóg w pomieszczeniach oraz wykonanie ogrodzenia terenu. Doposażenie świetlicy to także jedno z zadań Siedlca. Wyremontowana zostanie tu między innymi kuchnia - część środków na ten cel pozyskanych zostanie z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Wioska ma też inny, niezwykle ciekawy plan. Chce wybudować dzwonnicę.

- Tak zwany „dzwonek”, który stanąłby przy kaplicy i dzwonił w południe, czy zawiadamiał o śmierci któregoś z mieszkańców - mówi sołtyska wsi Teresa Niedziela.

Mieszkańcy Sprzęcic myślą o modernizacji placu rekreacyjnego i o zakupie traktorka, pomocnego w utrzymaniu porządku.

Plany są ambitne, oby wszystkie udało się zrealizować bez przeszkód.

 

BEA

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe