Ujazd. W miejscu ruiny pojawi się przedszkole

  • 07.11.2021, 08:24
  • PL
Ujazd. W miejscu ruiny pojawi się przedszkole Zamiast niszczejącego budynku na działce pojawi się nowy obiekt przedszkolny
Podczas październikowej sesji rady miejskiej radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Ujazd. Decyzja umożliwi zainicjowanie działań związanych z budową nowego obiektu przedszkolnego w Ujeździe. Powstanie placówki ma być odpowiedzią na problemy dotyczące gminnej sytuacji przedszkolnej. Obejmują one zły stan techniczny budynku Publicznego Przedszkola w Ujeździe oraz niewystarczającą ilość miejsc w jednostce.

- Ujazdowskie przedszkole jest w bardzo kiepskim stanie. Obiekt wymaga kompleksowego remontu od dachu, przez ściany i elewację. Jego renowacja i przystosowanie go do standardów potrwałoby parę miesięcy, w których mielibyśmy problem z rozmieszczeniem ponad 100 przedszkolaków. Ponadto nie byłoby możliwości powiększenia budynku i ilości oddziałów. Podczas ostatniego naboru nie mogliśmy przyjąć 10 dzieci, które uczęszczają teraz do innych przedszkoli na terenie gminy. Trudności nawarstwiły się wraz z pandemią, ponieważ wprowadzono ograniczenia powierzchniowe, dlatego też zmniejszyła się liczba wolnych miejsc - mówi burmistrz Hubert Ibrom.

Nowe przedszkole powstanie przy ul. Traugutta 45. To teren, gdzie znajduje się budynek dawnej weterynarii. Zostanie on rozebrany, a w jego miejscu wybudowany zostanie obiekt dostosowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców gminy. Początkowo miał tutaj zostać przeniesiony Dom Dziennego Pobytu, który działa w Niezdrowicach i uruchomiona całodobowa opieka dla osób starszych z terenu gminy, ale kłopoty przedszkolne okazały się poważniejszym problemem.

- W ostatnim czasie zauważyliśmy spadek frekwencji i zainteresowania jednostką w Niezdrowicach, a także m.in. w Domach Pomocy Społecznej w powiecie strzeleckim, gdzie nie ma pełnego obłożenia. Dodatkowo w okolicy powstają liczne prywatne miejsca opieki seniorów, stąd nasza decyzja o zmianie tych planów na poczet utworzenia nowego przedszkola na miarę nowoczesnej gminy i XXI wieku. Nie oznacza to jednak, że zapomnimy o seniorach. Chcemy nadal prowadzić opiekę dzienną w Niezdrowicach oraz przyciągnąć nowe osoby przez zmianę regulaminu i zwiększoną liczbę atrakcji. Powołaliśmy również grupę, która roboczo pracuje nad stworzeniem nowej Strategii Senioralnej w gminie Ujazd, a także zastanawiamy się nad stworzeniem mieszkań chronionych lub opieki całodobowej dla osób starszych w budynku byłej szkoły w Starym Ujeździe - mówi burmistrz.

Gmina zajmie się sprawą nowego przedszkola w przyszłym roku. Zamierza wówczas stworzyć projekt oraz szukać źródeł finansowania, które wspomogą przeprowadzenie inwestycji. Do nowo powstałego obiektu planuje się przeniesienie Publicznego Przedszkola w Ujeździe, a w budynku po byłej już wtedy placówce utworzenie mieszkań komunalnych.

 

PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe