Co zrobi gmina Zawadzkie w ramach Polskiego Ładu?

  • 05.11.2021, 08:24
  • KUB
Co zrobi gmina Zawadzkie w ramach Polskiego Ładu? Jednym z większych zadań będzie ocieplenie szkoły w Kielczy
W ubiegłym tygodniu we wszystkich gminach naszego powiatu gruchnęła wiadomość o rozstrzygnięciu, które projekty zgłoszone do Polskiego Ładu zostały zaakceptowane. Zasady uczestnictwa były dość proste. Każda z gmin zgłaszała 3 inwestycje, na które potrzebowała dofinansowanie, i miała gwarancję, że przynajmniej jedna z nich będzie rozpatrzona pozytywnie.

Także Zawadzkie zgłosiło 3 takie projekty: termomodernizację budynków użyteczności publicznej, modernizację oczyszczalni ścieków wraz z kanałem odpływowym i modernizację ulic Szymanowskiego, 1 Maja i Mickiewicza. Pieniądze z Polskiego Ładu zostały przyznane na pierwszy z nich.

Wszystko do ocieplenia

Zadanie nie jest małe, bo w gminie Zawadzkie nie brakuje budynków do utrzymania. Według planu mają zostać one ocieplone, a część ma mieć zmodernizowane źródło ciepła. W Zawadzkiem ocieplona będzie sama siedziba urzędu miejskiego i OPS-u. W Żędowicach największym problemem do rozwiązania może być źródło ciepła, z którego korzysta szkoła. Obecnie jest nim piec na olej opałowy, który nie jest ani tani, ani specjalnie ekologiczny. Prawdopodobnie nastąpi wymiana ogrzewania na gazowe. W Kielczy zmiany dotyczą budynków szkoły podstawowej, straży pożarnej i ośrodka zdrowia. Oprócz ocieplenia, tu także w grę wchodzi zmiana źródła ciepła. Pod rozwagę bierze się zastosowanie pompy ciepła.

Modernizacje oznaczają bardzo konkretne oszczędności, choć trudno na obecnym etapie podać dokładne sumy. Można za to oprzeć się na przykładzie ocieplonej niedawno hali sportowej, gdzie po remoncie koszty ogrzewania spadły o 40%.

Darowany koń

Zanim tak się jednak stanie, trzeba wrócić na ziemię. Dofinansowanie z Polskiego Ładu wyniosło dokładnie 4 745 699 złotych i 77 groszy. Tymczasem koszt wymienionych udogodnień oblicza się obecnie na około 5,5 miliona złotych. Oznacza to, że różnicę trzeba będzie dopłacić z budżetu gminy. Nikt jednak nie jest w stanie powiedzieć, jakie będą koszty rzeczywiste. Szalejący kryzys materiałowy sprawia, że ceny rosną każdego dnia. Niektóre towary są obecnie dwukrotnie droższe niż przed rokiem i trudno przewidzieć, co będzie za jakiś czas.

- To, że będziemy mogli ocieplić nasze budynki i unowocześnić źródła ciepła, jest rzeczą bardzo pozytywną - komentuje burmistrz Mariusz Stachowski. - Zdaję sobie jednak sprawę, że nie są to pieniądze wyciągnięte z kapelusza. Musiały zostać w jakiś sposób wygospodarowane z budżetu państwa.

Inną kwestią jest to, czy akurat zwycięski projekt był dla gminy najistotniejszy. Burmistrz nie ukrywa, że o wiele bardziej liczył na sfinansowanie remontu ulic Szymanowskiego, 1 Maja i Mickiewicza. Doprowadzenie ich do porządku wyceniono w projekcie na kwotę niemal dwukrotnie większą - ponad 7,5 miliona złotych. Wybrana termomodernizacja była za to najtańszą z przedstawionych propozycji.

W chwili obecnej rozpoczynają się prace nad audytem i projektami termomodernizacji budynków. Ekipy remontowe wejdą do akcji w przyszłym roku.

Otrzymane fundusze oczywiście cieszą. Odwieczna mądrość ludowa mówi, że darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Tym bardziej, jeżeli są ze szczerego złota. Tymczasem przed gminą wciąż stoi nierozwiązany problem finansowania remontu wspomnianych dróg. Zwłaszcza, że ulica 1 Maja wygląda obecnie jak poligon atomowy. Gmina stara się o uzyskanie funduszy na te inwestycje z innych programów, bo nie zapowiada się, by była w stanie samodzielnie udźwignąć takie koszty.

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

toja
toja 07.11.2021, 13:30
To nie tylko nic nie wyremontowano ,ale przepadły nam-bo tak zdecydował burmistrz- co najmniej 2 dotacje do remontu dróg. Ale gdy wybiera się między wymagającym a "pięknie mówiącym( tylko mówiącym) efekt jest jaki jest, tak wybraliśmy.
Ciekawski
Ciekawski 07.11.2021, 12:44
Koszt ogrzewania hali spadł o 40% a skąd wiadomo? Hala po remoncie jeszcze nie ruszyła, czy gmina już płaci jakieś rachunki?
Smok
Smok 05.11.2021, 11:15
Za poprzedniego burmistrza w kilka lat wyremontowano połowę Zawadzkiego (chodzi o drogi) - od Nowego Osiedla po Koronczok. Ta kadencja trwa już 4 lata i nie wyremontowano chyba ani jednej. O co więc tu chodzi?
Tt
Tt 10.11.2021, 01:24
A ile za to rozkopano? Także jakiś już ,,sukces" ma na koncie. Jak z miasta zrobić wieś.
toja
toja 10.11.2021, 10:04
Jakieś przykłady???Przypomnę ,że to za tego burmistrza zakłady zwijały się z Zawadzkiego -to jest robienie z miasta wsi!

Pozostałe