Strzelce Opolskie: na Placu Żeromskiego nie będzie fontanny

  • 19.10.2021, 08:24
  • JG
Strzelce Opolskie: na Placu Żeromskiego nie będzie fontanny Prace mają zakończyć się w listopadzie
Od kilku miesięcy trwają prace związane z rewitalizacją placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich. O tym jak inwestycja ma wyglądać, kiedy będzie gotowa, pisaliśmy już na naszych łamach. O tym, jak przebiega - również. Do końca prac został jeszcze ponad miesiąc, wtedy będziemy mogli wszyscy ocenić końcowy efekt.

Jaki będzie? Wszyscy są ciekawi, bo na razie na deptaku jest dużo uszkodzonych kostek - te wykonawca będzie musiał wymienić. Od paru tygodni na placu stoją szklane domy, które zastąpiły dotychczasowe piramidy. Już przy montażu pierwszej szklanej konstrukcji jedna ze ścian pękła, po kilkunastu dniach została wymieniona.

- Czy to prawda, że na placu nie będzie fontanny? Gmina tak szumnie się nią chwaliła, miała być ozdobą nowego placu... Słyszałem, że to burmistrz wykreślił ją z planu - mówi jeden z naszych Czytelników.

Zapytaliśmy o to Małgorzatę Kornagę z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich.

- Fontanna rzeczywiście znalazła się we wstępnej koncepcji (nie wizualizacji) placu Żeromskiego. Koncepcję tę przygotowywano podczas opracowywania Lokalnego Planu Rewitalizacji, zabiegając o pieniądze unijne. Znaliśmy wówczas jedynie pulę środków, jakie przyznano całemu województwu. Jednak dofinansowanie przyznane gminie, wymagało urealnienia planów - mówi i potwierdza, że fontanny nie będzie. - Koszt utworzenia fontanny oszacowano na ok. 1 mln zł. Rezygnację z tego elementu wymusiły też gwałtowne wzrosty cen materiałów budowlanych. Cała inwestycja znacznie podrożała na przestrzeni lat, licząc od opracowywania wniosku do marszałka, po kilkukrotne ogłaszanie przetargu. Na placu Żeromskiego pozostają elementy wodne, będzie „wierna rzeka”, tak jak szklane domy, nawiązująca do twórczości Żeromskiego. Montowane są też stałe przyłącza do używanych podczas upałów kurtyn wodnych - dodaje.

Mieszkańcy Strzelec liczyli, że plac Żeromskiego stanie się perełką miasta. Na razie jednak do naszej redakcji docierają tylko głosy niezadowolenia. Czy pod koniec listopada strzelczanie zmienią zdanie o nowej wersji placu? Napiszcie do nas jak wam się podoba efekt modernizacji.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Smok
Smok 18.11.2021, 09:21
Zamiłowanie do betonu trwa. A była taka wspaniała okazja, by się go pozbyć.
Tbk
Tbk 16.11.2021, 21:58
Byl beton ..jest beton zobaczymy jak szklane domy beda wygladac po pol roku piramidy moze wizualnie nietrafione ale praktycznie przetrwaly 30 lat
Strzelczanin
Strzelczanin 23.10.2021, 23:46
Niech więcej wydają na prywatne szkolenia, które nic im nie dadzą, na zakse w której nie gra żaden strzelczanin, na remonty, które stają się katastrofą... Zdanie mieszkańców się nie liczy. Burmistrza na oczy mieszkańcy już pewnie do końca kadencji nie zobaczą. Wszystko to jakiś śmiech na sali. Urząd się bawi, mieszkaniec płaci.
Yjwald
Yjwald 21.10.2021, 10:47
Tyle się inwestuje w Plac Żeromskiego...

teraz,
20 lat temu,
po wojnie....

To już trzecia przebudowa i wielomilionowy nakład gotówki, a i tak Plac Żeromskiego prezentuje się 20 x gorzej niż prezentował się za niemieckich czasów przed wojną!
dzik_z_lasu
dzik_z_lasu 20.10.2021, 07:06
Stwierdzenie redaktora cyt. "Mieszkańcy Strzelec liczyli, że plac Żeromskiego stanie się perełką miasta" to daleko idąca nadinterpretacja. Skąd redaktor to wie? A może to jego subiektywne odczucie?
mieszkaniec
mieszkaniec 19.10.2021, 21:18
Plac Żeromskiego będzie ciekawy i ładny a do tego funkcjonalny.Fontanna jest parę metrów dalej w parku.Mnie się bardzo podoba.Ja nic nie płaciłem.
PIStolet
PIStolet 22.10.2021, 23:20

Komentarz zablokowany

Proszę nie obrażać innych uczestników ozmowy

Paweł
Paweł 19.10.2021, 15:27
Mogli by już częściowo otworzyć ruch na placu Żeromskiego .Bo ta budowa do końca listopada na pewno się nie skącz . A ułatwiła by na pewno sporej grupie mieszkańcòw w poruszaniu się
xyz
xyz 19.10.2021, 13:22
na szkolenia urzędasy mają, a na fontannę brakło..
PIStolet
PIStolet 22.10.2021, 23:22
jest fontanna ..obok ratusza .. możesz się ..delektować
Marek
Marek 19.10.2021, 13:19
Szkoda ze nie patrzycie urzędnikom szerzej na rece! za nasze pieniądze robia sobie szkolenia, bo nie radzą sobie z sytuacją i buntem mieszkańców przeciwko marnotrawieniu pieniędzy, a plac żeromskiego to jakiś żart! Nawet szkolenia im nie pomogą. To ich ostatnia kadencja

Pozostałe