Przyklejanie fototapety - na co uważać

  • 13.10.2021, 09:28
Przyklejanie fototapety - na co uważać Decyzja podjęta, oryginalna fototapeta ścienna wybrana... i co dalej? Nadeszła idealna pora, by przygotować się do naklejenia tapety na ścianę! Do łatwych to nie należy, a my jesteśmy tutaj, aby wam pomóc. Jak przykleić fototapetę i na co uważać, by uzyskany efekt nie odbiegał od waszych oczekiwań?

Montaż fototapety – to warto mieć pod ręką

Naklejenie wybranej już fototapety nie będzie możliwe bez wysokiej jakości akcesoriów. To pewne! Zanim zatem przejdziecie do metamorfozy pomieszczenia, koniecznie zaopatrzcie się w niezbędne materiały, które nie tylko ułatwią cały proces, lecz także sprawią, iż uzyskany efekt będzie wręcz nie do podrobienia. Upewnijcie się zatem, czy macie gdzieś w zanadrzu specjalny klej do fototapety, ołówek do zaznaczania linii, nożyk, poziomicę, miękką gąbkę, wałek, miskę do rozrobienia kleju... oraz drugie ręce do pomocy.

Stanowczo odradzamy przyklejanie oryginalnej fototapety ściennej samodzielnie. Wówczas łatwo o popełnienie błędu, który znacząco zniekształci całą grafikę... Zwróćcie również uwagę na jakość wykorzystywanych akcesoriów. Najtańszy klej do fototapety może nie zdać egzaminu, tym samym grafika z czasem może zacząć się odbarwiać czy odklejać. Nie o to w tym wszystkim przecież chodzi! O czym jeszcze powinniście pamiętać przed naklejeniem fototapety?

Sprawdź zawartość przesyłki

Przed podjęciem się wyzwania, jakim jest naklejenie fototapety na wybraną wcześniej powierzchnię, dokładnie sprawdźcie, czy posiadacie wszystkie elementy. W sklepach wnętrzarskich pracują ludzie, a pomyłki mogą zdarzyć się każdemu. Po rozpakowaniu otrzymanej paczki rozłóżcie fototapetę i upewnijcie się, czy dotarł do was pożądany produkt i czy nie jest wybrakowany. Tym sposobem uchronicie się przed dodatkową pracą i niepotrzebnym stresem. Jeżeli zamówienie jest kompletne, nie pozostaje nic innego, jak przejść do działania...

Tutaj możecie również zamówić wyjątkowe fototapety, które optycznie powiększą wnętrze i nadadzą mu niesamowitego klimatu.

Jak przygotować ścianę do naklejania fototapety?

Gwarancją uzyskania rewelacyjnego efektu jest odpowiednie przygotowanie podłoża do fototapety. Wybrana powierzchnia powinna być czysta, gładka i sucha. Jeśli zauważycie pewne niedoskonałości, w tym właśnie nierówności czy grudki – należy zaszpachlować je i dokładnie wyszlifować. Choć fototapety bez problemu zakryją co poniektóre defekty, warto bowiem usunąć wszelkiego rodzaju ubytki i wypukłości. Ścianę pokrytą farbą należy natomiast oczyścić za pomocą malarskiego mydła i pozostawić do pełnego wyschnięcia.

Na tak przygotowaną powierzchnię możecie śmiało przykleić fototapetę. To jednak może stanowić spore wyzwanie zwłaszcza dla laików...

Jak prawidłowo przykleić fototapetę?

Tapeta tapecie nierówna – to fakt! Niezależnie jednak od jej rodzaju warto wcześniej nakreślić na ścianie linie pomocnicze, które wyznaczą wam miejsce przyklejania poszczególnych fragmentów. Nie jest to obowiązkowe, lecz z pewnością może okazać się pomocne... Wówczas będziecie mogli przejść do kluczowego etapu, jakim jest przyklejenie grafiki już na ścianę. Cienką warstwę wcześniej przygotowanego kleju nałóżcie równomiernie na powierzchnię i delikatnym ruchem ręki przyłóżcie ją do ściany. Pamiętajcie, że dociskanie tapety zawsze rozpoczynamy od góry! Gdy fototapeta znajdzie się już na swoim miejscu, należy odpowiednio ją wyrównać, by wyeliminować ryzyko powstania pęcherzyków. Odczekajcie kilka minut, aż materiał idealnie dopasuje się do ściany i rozpocznijcie dalsze klejenie. Czynność powtarzamy, aż do uzyskania efektu końcowego.

Przyklejanie fototapety – o tym pamiętaj

Decydując się na naklejenie oryginalnej fototapety, uzyskacie możliwość przeprowadzenia dużej metamorfozy wnętrza niewielkim kosztem. Wybrana fototapeta ścienna nada pomieszczeniu wyjątkowej głębi, a jednocześnie sprawi, iż stanie się ono piękne i przytulne. Niestety wciąż tak wiele osób zapomina, że fototapety wymagają należytej ostrożności... Obchodźcie się z fragmentami fototapety delikatnie, by przypadkiem ich nie uszkodzić.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe