Bądź dobry do szpiku kości...

  • 13.10.2021, 08:33
  • JOK
Bądź dobry do szpiku kości... Może to właśnie ty uratujesz życie Wiktorii?

Wiktoria Skrzypczyk z Kadłuba od pięciu miesięcy walczy z białaczką. W tym czasie dziewczynka spędziła niespełna 3 tygodnie w domu, resztę czasu w szpitalu...

Wiki przyjmuje obecnie 4 antybiotyki i całe tace leków wspomagających ze względu na grzybicę buzi i zapalenie płuc. Jest bardzo dzielna.

- Mimo tego co przechodzi jest dalej wygadana i radosna - mówi pani Joanna, mama Wiktorii.

Leczenie ciągle trwa, ale ostatnie wyniki nie są takie jak być powinny i zapadła decyzja, że dzielna wojowniczka będzie potrzebowała przeszczepu szpiku. W szpiku ciągle są komórki nowotworowe. Poszukiwany jest odpowiedni dawca szpiku.

Rodzice dziewczynki proszą o zarejestrowanie się jako potencjalny dawca w fundacji dawców DKMS. Dawcą może zostać osoba między 18. a 50. rokiem życia. Może wśród mieszkańców powiatu znajdzie się bliźniak genetyczny Wiktorii?

- Chętnych do zarejestrowania się w banku dawców prosimy o kontakt pod numerem telefonu 886-250-940 lub 886-049-705 - mówi pani Joanna.

Strażacy z OSP Kadłub włączyli się w pomoc i chcą zorganizować w Kadłubie zbiórkę krwi wraz z Dniem Dawcy, gdzie będą dostępne pakiety DKMS. Będzie się można dowiedzieć jak trafić do banku dawców szpiku oraz na czym polega przeszczep.

- Serce się nam raduje, kiedy widzimy ile osób chce nam pomóc. Na naszym oddziale jest czworo dzieciaczków, które będą potrzebować dawcy szpiku. Dwie Wiktorie, Emilka i Nikodem. Chciałabym też prosić, by osoby świadomie podejmowały decyzję o zarejestrowaniu się. Nikt z potrzebujących nie chce usłyszeć, że po skontaktowaniu się z potencjalnym dawcą, on odmówi pomocy - tłumaczą rodzice Wiktorii.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Wystarczy zamówić na stronie internetowej DKMS pakiet rejestracyjny, a kiedy przyjdzie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać całość.
Wyniki wprowadzane są do bazy dawców. Jeśli okaże się, że nasz bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy, wtedy zadzwonią do nas z DKMS. Kiedy dawca nadal jest chętny, wtedy w najbliższej przychodni musi oddać próbkę krwi - żeby ostatecznie potwierdzić zgodność genetycznych bliźniaków. Potem trzeba wykonać kompleksowe badania. Wszystkie formalności załatwia fundacja.
Pobranie szpiku odbywa się na dwa sposoby - w 80% przypadków to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Zabieg trwa ok. 4 godzin i nie wymaga hospitalizacji. Druga metoda polega na pobraniu szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg ten trwa godzinę i przebiega w znieczuleniu ogólnym. Dawca podlega obowiązkowej hospitalizacji od 2 do 3 dni.
JOK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe