Znajdź pieczątkę wsi!

  • 12.10.2021, 18:06
  • Bea
Znajdź pieczątkę wsi! Strona startowa portalu
Od wieków stempel uwiarygadniał pisma, świadczył o ich autentyczności. Pieczęci pilnie strzeżono, by nie trafiły w niepowołane ręce. Swoje pieczecie mieli dostojnicy państwowi, duchowni, królowie, ale też wójtowie i sołtysi

Najstarsze zachowane pieczęcie samorządów wiejskich w Polsce pochodzą z XIV w. Co możemy "wyczytać" z tych małych archiwaliów? Tę i wiele innych informacji zawarła w swojej książce "Odciśnięta pamięć wspólnoty" Aleksandra Starczewska -Wojnar. Opisuje w niej aż 1706 odcisków pieczętnych używanych na przestrzeni minionych dwustu lat w zachodnich powiatach rejencji opolskiej - obecnie to prawie całe województwo opolskie (bez Brzegu i Namysłowa), w 877 miejscowościach.

Kilka dni temu został uruchomiony portal "Pieczęcie gminne na Śląsku", który jest kontynuacją badań prowadzonych przez autorkę książki nad katalogowaniem pieczęci gminnych na Śląsku. Na stronie www.pieczeciegminne.pl umieszczono wizerunki pieczęci zaprezentowanych w publikacji oraz pieczęcie z terenu całego historycznego Śląska, odkryte w toku dalszych kwerend archiwalnych. Odnajdziemy tu między innymi pieczątki z miejscowości powiatu strzeleckiego. Wystarczy w zamieszczonej na stronie wyszukiwarce wpisać nazwę wioski, która nas interesuje. To duża gratka dla miłośników lokalnej historii! Zapraszamy do odwiedzenia strony!

Bea

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe