Brońmy Polski w Unii Europejskiej. To wybór cywilizacyjny

  • 12.10.2021, 08:24
  • Krzysztof Zyzik
Brońmy Polski  w Unii Europejskiej.  To wybór cywilizacyjny

Wejście Polski do Unii Europejskiej było spełnieniem marzeń milionów Polaków o przynależności do bezpiecznego i dostatniego świata Zachodu. Pokolenie moich rodziców było skazane na szarobure życie w bloku komunistycznym. Na kolejki, puste półki, kartki i paszport trzymany na komendzie. To było pokolenie w pewnym sensie przegrane. Kolejne z tych, których szczytem marzeń było lepsze życie dla dzieci. Aż wreszcie przyszedł rok 1989 i Polska złapała wiatr w żagle. Nagle się okazało, że jesteśmy społeczeństwem przedsiębiorczym, kreatywnym, pracowitym. W miastach i miasteczkach zaroiło się od straganów, „szczęk” i łóżek polowych, z których nierzadko wyrosły potem wielkie firmy. Polacy mogli wreszcie wziąć sprawy w swoje ręce i świetnie z tego skorzystali.

Polska rosła jak nigdy dotąd w swojej historii. I wszyscy wtedy czuliśmy, że trzeba postawić kropkę nad „i”. Że trzeba formalnie związać się ze światem Zachodu. Dokonaliśmy tego. W 1999 roku weszliśmy do NATO, a w 2004 roku do Unii Europejskiej. To był wielki sukces nas wszystkich, a duchowym patronem referendum akcesyjnego był Jan Paweł II. Polski papież cierpliwie tłumaczył niedowiarkom, dlaczego wejście Polski do Unii to wybór cywilizacyjny. I twierdził tak, mimo znacznej już wtedy sekularyzacji zachodniej Europy. Karol Wojtyła dobrze jednak rozumiał, że drugim wyborem jest tylko Rosja. Wspominam o tym z sentymentem, ale i z poczuciem wściekłości. Bo mimo oficjalnych zaprzeczeń rządu, obecna władza robi wiele, by nas z Unii Europejskiej wyprowadzić. Robią to nie tylko wbrew woli większości Polaków, ale nawet wbrew sporej części własnego elektoratu. Ryzykują utratę dziesiątek miliardów euro potrzebnych do dalszego rozwijania Polski, bo ważniejsze jest dla nich zapewnienie sobie bezkarności. Dlatego niszczą niezależność sądów i wolność mediów. Wartości twardo bronionych przez Unię Europejską.

Ponieważ większość obywateli ciągle jeszcze popiera nasze członkostwo w Unii, w rządowej TVP trwają seanse nienawiści pod adresem Brukseli i Berlina. „Wiadomości” straszą „zgniłym Zachodem”, pokazując jego karykaturalny obraz. Ci z nas, którzy jeżdżą do Niemiec i mają tam rodziny, potrafią ocenić skalę tej manipulacji. Ale miliony Polaków dały się omamić i patrzą na Kaczyńskiego jak na zbawcę narodu. Tak, zagrożenie wyjścia Polski z Unii Europejskiej jest dziś bardziej realne niż kiedykolwiek po 2004 roku. Mam jednak nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek. Że nie sprzedamy bezpiecznej i dostatniej przyszłości naszych wnuków za czternastą emeryturę. A kto powątpiewa w sens bycia w Unii Europejskiej, niech jedzie na Ukrainę, by uzmysłowić sobie, w jakiej kondycji są dziś kraje w tej części Europy, będące poza strukturami Zachodu.

Drodzy Czytelnicy, warto docenić to, co udało nam się osiągnąć w Unii Europejskiej. Świetnie widać to na przykładzie naszej małej ojczyzny - Ziemi Strzeleckiej. Ten dorobek prezentujemy dziś w specjalnym dodatku, który pomogły nam przygotować wszystkie nasze gminy, starostwo powiatowe i lokalny biznes. Jednoczy nas dziś - samorządy, biznes i wolne media - przekonanie, że warto bronić dorobku ostatnich lat. I warto bronić wartości, dzięki którym setki milionów ludzi na całym świecie marzą o życiu w demokratycznej, dostatniej i bezpiecznej Unii Europejskiej. Nie dajmy się z niej wyprowadzić!

 

Krzysztof Zyzik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tadek
Tadek 14.10.2021, 17:29
Taka ciekawostka dzisiaj w niemieckim RADIO wypowiadał się analityk bankowy i powiedział że jeżeli polska nie dostanie pieniędzy na odbudowę to gospodarka Niemiec spowolni co już się dzieje bo z każdego 1 euro które Polska dostaje to 0,70 euro centów idzie do Niemiec . Unia strzeliła sobie już w dwa kolana i kleczy teraz nie wie jak wyjść z twarzą z tej sytuacji
Smok
Smok 15.10.2021, 10:42
Ten analityk cię zrobił w konia. Z każdego euro Niemcy dostają 1,30 a nie 0,7. Ty najpierw sprawdź sobie źródła.
Tomasz Mackiewicz
Tomasz Mackiewicz 13.10.2021, 12:26
Odpowiem "Waldkowi" i "Belgowi"...

Aby wejść do Uni Europejskiej, każdy kraj na piśmie w umowie akcesyjnej zobowiązał się do NIE ROBIENIA pewnych rzeczy.

Czego nie wolno robić w Uni? Dwa Przykłady:

1. Kraje muszą mieć niezależne sądownictwo (PiS w Polsce deleguje do sądów partyjnych funkcjonariuszy i wyrzuca niezależnych).

2. Kraje muszą respektować wyroki Trybunału Uni Europejskiej (PiS ignoruje wyroki, które są nie po myśli PiS).

Przecież to jest PROSTA ZASADA, że we wspólnocie europejskiej obowiązuję pewne MINIMUM oczekiwanych zachowań. W życiu codziennym też nas obowiązuje pewne minimum. Na przykład, jak idziesz w gości do rodziny, to nie może chodzić w butach po domu, pluć na podłogę, puszczać bąków, albo *** obok toalety.

Jak będziesz pluć i ***, to cie wyproszą z towarzystwa. Jak będziesz ignorować zobowiązania miedzynarodowe, to cię wyproszą z Uni, PROSTE!!!!
Waldek
Waldek 13.10.2021, 16:59
Brak Ci wiedzy.

1.W Niemczech politycy wybierają sędziów:
https://www.dw.com/pl/jak-wybi…

2.Niemcy nie respektują wyroków TSUE:
https://www.dw.com/pl/niemieck… Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe w wyroku z,TK przeciwstawił się orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).
Henryk...
Henryk... 15.10.2021, 08:52
To ty "Waldek" zmieniłeś podpis czy się mylę.???
Waldek
Waldek 12.10.2021, 16:37
...Bo mimo oficjalnych zaprzeczeń rządu, obecna władza robi wiele, by nas z Unii Europejskiej wyprowadzić....

Proszę konkretnie.
Co konkretnie takiego robi ?
PIStolet
PIStolet 14.10.2021, 23:27
wiesz .. to jest gadka manifeściarzy .. którzy z pieśnią na ustach .. wykrzykują hasła których ni jak nie potrafią zdefiniować . Taka ..klakierka za .. czapkę śliwek
Waldek
Waldek 13.10.2021, 17:06
Ponawiam pytanie.
Smok
Smok 15.10.2021, 10:46
Jakby ci zależało na tej Unii, to byś takich pytań nie stawiał. Z twoich wypowiedzi aż kipi satysfakcja z tego, że kur***l robi wszystko, by się z niej wypisać. Popierasz?... powiedz to wprost
Belg
Belg 12.10.2021, 13:58
Ciekawe na czyje zlecenie ten artykuł jest napisany Unia żeby dać musi najpierw zabrać zabiera nam zwykłym ludziom ciężko pracującym przez pakiety klimatyczne i inne różne podatki unijne a dają bogatym żeby byli jeszcze bardziej bogatymi w przyszlym roku Unia skończy jak Anglia bez paliwa ,puste sklepy i wtedy będzie bunt ludzkości.
PIStolet
PIStolet 14.10.2021, 23:24
a NAM ... oprocentowane ..ochłapy
Jarząbek Wacław
Jarząbek Wacław 13.10.2021, 18:05
Zachęcam do niezbyt intensywnego wysiłku myślowego polegającego na zestawieniu naszych wpłat jako kraju członkowskiego oraz podsumowaniu środków jakie absorbujemy z kasy unijnej jako - ciągle jeszcze - kraj na dorobku. "Pakiety klimatyczne" jak je nazywasz "i inne różne podatki unijne" (przyznam się, że nie bardzo wiem o co tutaj chodzi) niewiele zmniejszają dodatnie dla nas saldo przepływów finansowych między Polską a Komisją Europejską.
P.S. Świetny tekst red Zyzika. Obawiam się jednak, że beneficjentów totalnego rozdawnictwa pieniędzy i amatorów wyborczej kiełbasy nie pobudzi on do jakiejkolwiek refleksji. Zadłużyć kraj na pokolenia a po nas choćby potop... Carpe diem.
Waldek
Waldek 13.10.2021, 17:10
Całkiem realny scenariusz, pseudoekolodzy i LGBT wykończą UE,
Tomasz Mackiewicz
Tomasz Mackiewicz 13.10.2021, 12:29
Tak, zgadzam się, że rząd musi komuś zabrać, żeby komuś dać. Rząd nie ma swoich pieniedzy.

W imie socjalistycznej zasady bogate kraje takie jak Holandia, Niemcy, Francja... łożą na biedaków... jak Litwa, Polska, Rumunia.... Więc bycie w Uni Europejskiej jest dla Polski dobre.



Waldek
Waldek 13.10.2021, 17:04
Rząd m zabrać złodziejom (np. mafia vatowska) i dać dzieciom np 500+, emerytom 13 emerytura.
PIStolet
PIStolet 14.10.2021, 23:23
Jakoś nikt nie napisał że ... euro które ''dostajemy'' od ue 1 e do uni wraca 70 centów a obecna walka o unijna kasę to walka o pieniądze które są ROZUMIEM ŻE CIEMNY POLSKIJ NAROD zdaje sobie sprawę są O-PRO-CEN-TO-WA-NE tz do oddania z ''górką '' Kiedy słyszę o 500 + i 20 emeryturze to .. jestem przerażony ..że dzieje się to w kraju zadłużonym na 1, 6 BILIONA ZŁOTYCH ...

Pozostałe