Sukces pachnący miodem

  • 06.10.2021, 18:30
  • PL
Sukces pachnący miodem Państwo Urbańczykowie cieszą się, że ich produkt zyskał uznanie
Niezdrowice znów mają powody do dumy! W niedzielę, 3 października, w Poznaniu rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów", który organizowany jest od 20 lat. Celem jest odkrywanie lokalnych i regionalnych wytworów przygotowywanych według tradycyjnych receptur.

Podczas wydarzenia właściciele Pasieki Gucio działającej w Niezdrowicach otrzymali nagrodę "Perła 2021" za miód lipowy, uznano go za najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy.

- Ten dzień na długo zapisze się w naszej pamięci, ponieważ jest to dla nas bardzo ważna nagroda. Jesteśmy szczęśliwi i cieszymy się, że doceniono naszą pracę i codzienne starania - mówi Agnieszka Urbańczyk, właścicielka pasieki. - To również ogromne wyróżnienie dla całej miejscowości, a zarazem potwierdzenie hasła przewodniego naszej wioski "Niezdrowice lasem pachnące, wodą i miodem płynące" - dodaje.

Produkt nominację do konkursu otrzymał w 2019 roku. Właściciele dbają o to, by ciągle go doskonalić.

- Przede wszystkim jesteśmy zadowoleni, że zwrócono uwagę na jego walory smakowe. Miód lipowy pozyskujemy w lipcu, gdy kwitną drzewa lipowe. Ważne jest to, żeby wokół nas sadzić właśnie tego typu drzewa, ale również rośliny miododajne, które stają się pożytkiem dla pszczół. Wszystko, co jest dobre dla pszczół składa się na jakość produktu - podkreśla Agnieszka Urbańczyk.

Takie sukcesy wymagają dużo pracy, zaangażowania i wsparcia wielu osób.

- Dziękujemy naszym klientom, który próbują naszych miodów i doceniają ich smak, naszym najbliższym oraz wszystkim tym, którzy na co dzień nas wspierają - podkreśla pani Agnieszka.

Nasza redakcja gratuluje sukcesu i trzyma kciuki za kolejne!

PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe