PSZOK tylko dla płacących

  • 06.10.2021, 12:24
  • JG
PSZOK tylko dla płacących W tym magazynie będzie można oddać rzeczy, których już nie potrzebujemy, ale mogą się przydać komuś innemu

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kolonowskiem został otwarty w piątek, 1 października. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele „Czystego Regionu”, włodarze gminy oraz radni i sołtysi.

- Założenie jest takie, żeby wszystkie gminy miały swój PSZOK. Obowiązek budowania takich punktów zapisany jest w ustawie - mówi Brygida Kolenda-Łabuś, przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego „Czysty Region”. - Inwestycja kosztowała ponad milion złotych, z czego 85% to dofinansowanie uzyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - dodaje.

Co można przywieźć do punktu? Wszystkie odpady segregowane oraz odpady niebezpieczne. Limitowane są opony - 4 sztuki na osobę na rok oraz gruz - 300 kg na osobę. Jeśli chcemy oddać więcej odpadów, wtedy za każdy kilogram przekraczający limit musimy zapłacić 50 groszy.

- Mamy też kontener na różne meble, zabawki, rowerki dziecięce. Przedmioty, które są jeszcze sprawne i nie muszą być utylizowane. Nie musimy zanieczyszczać planety i ponosić kosztów, ale ktoś z tego może skorzystać. Oczywiście przyjdzie taki moment, kiedy trzeba będzie to zagospodarować jako odpad, ale przedłużanie życia przedmiotom jest również celem tworzenia w całej Polsce PSZOK - dodaje Brygida Kolenda-Łabuś.

Burmistrz Kolonowskiego Norbert Koston przyznaje, że budowa punktu była oczekiwana przez mieszkańców gminy.

- Dzięki temu wszystkie śmieci, które mamy w nadmiarze i nie zmieściły się do kubła, mogą być przywiezione na PSZOK. Teraz mamy wszystkie elementy systemu zagospodarowania odpadami w naszej gminie, które przewiduje ustawa i mamy lepsze warunki do tego, żeby sortować śmieci w większej niż do tej pory ilościach - mówi Norbert Koston.

Za inwestycję odpowiedzialny był Czysty Region, jaki więc był udział gminy?

- Nieodpłatnie udostępniliśmy teren, bo jest on gminny. Były różne problemy, dlatego staraliśmy się na każdym kroku wspierać związek. Był np. problem z przyłączem energetycznym, nie żeby je uzyskać, ale żeby uzyskać je szybko - mówi burmistrz i dodaje, że wszystko udało się załatwić.

PSZOK znajduje się przy ul. Zakładowej 1a. Będzie czynny trzy dni w tygodniu - w środy od 12.00 do 17.00, w piątki od 10.00 do 16.00 oraz w soboty od 9.00 do 16.00. Mieszkańcy, którzy chcą oddać śmieci muszą mieć ze sobą dowód osobisty, żeby udowodnić, że mieszkają w gminie Kolonowskie. Muszą także potwierdzić, że mają opłacony wywóz odpadów ze swojej posesji. Prowadzenie PSZOK kosztuje, a koszty te ponoszą mieszkańcy, dlatego niedopuszczalna jest sytuacja, że ktoś przywozi na Zakładową odpady, a rachunków nie płaci.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.10.2021, 20:19
Z artykułu wynika ze dowod osobisty jest niezbedny by udowodnic ze jest sie mieszkancem gminy. Jest to jeden z.warunkow przyjecia odpadow. A jak ktos ma nowy dowod (bez adresu) albo zameldowany jest tylko czasowo? Taka osoba nie zostanie "obsluzona" mimo iż płaci za wywoz odpadow?

Pozostałe