Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują wolontariuszy w województwie opolskim! Brakuje blisko 300 osób

  • 24.09.2021, 21:13
  • Źródło: Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują wolontariuszy…
Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, skala pomocy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości na terenie województwa opolskiego będzie w tym roku zdecydowanie mniejsza. To już ostatni moment, by zgłosić się do wolontariatu

Można to zrobić za pośrednictwem strony www.superw.pl.

Życie pisze różne scenariusze...

Panią Urszulę los nie oszczędzał. Jej pierwszy mąż okazał się katem. Po latach postanowiła od niego odejść. Gdy została samotną matką z trójką dzieci, sądziła, że już nigdy nie spotka mężczyzny, któremu zaufa. Stało się inaczej. Teraz kobieta z partnerem starają się zbudować szczęśliwy dom.

– Nie mamy własnego kąta, gnieździmy się w dwóch pokojach bez łazienki w pięć osób. Igor się stara, ale... Po prawdzie, co możemy zrobić z jedną pensją? – pyta retorycznie pani Urszula.

***

Oliwier ma 12 lat. Pasjonuje się prehistorią i konstrukcją budynków. Jest bardzo dobrym uczniem – gdy zaciekawił się mitologią, potrafił doczytywać o niej przez kilka dni, poza lekcjami. Mimo to ma bardzo niską samoocenę. Gdy ma opisać siebie, mówi „śmieszny”, a na pytanie o największe marzenie odpowiada: „żeby ludzie mnie szanowali”. Lekcje w trybie zdalnym nie tylko odebrały mu zapał do nauki, ale także podkopały wiarę w siebie. Przy każdej okazji koledzy naśmiewali się z niego, jego pokoju czy krzyków młodszej siostry z niepełnosprawnością, które dobiegały zza ściany. Dzieci, które w siebie nie wierzą, wchodzą w nowy rok szkolny z dodatkowym bagażem trudnych emocji  po  miesiącach  nauki  zdalnej.   Rodziny  nie   wiedzą,  czy  uda   im  się  przetrwać  zimę,  kiedy pieniędzy nie wystarcza nawet na jedzenie, nie mówiąc o odłożeniu na opał.

Za mało do pomocy

Właśnie takie osoby chce objąć wsparciem Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości.  Z obecną liczbą  wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 169 rodzin z województwa opolskiego, to o 299 mniej niż w poprzednim roku . Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 53 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji. 

Nie pozwól, by najbardziej potrzebujący zostali bez pomocy. Wejdź na www.superw.pl i dołącz do wolontariatu w Szlachetnej Paczce lub Akademii Przyszłości.

Kryzys dobroczynności?

Dobroczynność może znaleźć się w kryzysie – taki wniosek płynie z nowego Raportu o Obojętnieniu przygotowanego przez Szlachetną Paczkę. Ponad 40% organizacji społecznych zawiesiło swoje działania sprzed pandemii. W wielu z nich brakuje wolontariuszy. Szycie maseczek, robienie zakupów​ seniorom, rozwożenie obiadów medykom, wyprowadzanie psów sąsiadom – na początku pandemii wielu z nas przejęło się losem potrzebujących. To był nasz zryw, narodowe powstanie przeciw lękowi i bierności. Jak każdy zryw i ten był jednak krótkotrwały. Przez zmęczenie, niepewność, ograniczony czas czy fundusze Polacy obojętnieją na potrzeby najsłabszych. 

Osób potrzebujących nowej nadziei są tysiące.

Jak zostać wolontariuszem? 

Bez wolontariuszy mądra pomoc nie jest możliwa. To oni docierają do rodzin zgłoszonych do Szlachetnej Paczki, poznają bliżej ich historie, pośredniczą w przekazywaniu  paczek, a co najważniejsze – dają nadzieję i impuls do wyjścia z trudnej sytuacji. To oni spotykają się z dziećmi z Akademii Przyszłości, pomagając im odkryć mocne strony i zbudować poczucie własnej wartości. Każdy wolontariusz ma realny wpływ na życie konkretnych osób z najbliższej okolicy. Zostając wolontariuszem, możesz zmienić ich historie, przywrócić siłę i godność, odnaleźć radość czy pewność siebie. Każdy wolontariusz Paczki to szansa za zmianę w życiu 2-3 rodzin w potrzebie. Każdy wolontariusz Akademii to szansa na to, by jedno konkretne dziecko odzyskało wiarę we własne możliwości. 

Potrzebni są wolontariusze, którzy działają wszędzie tam, gdzie pomoc jest niezbędna – w dużych i średnich miastach, w małych miejscowościach, na wsi. Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Wolontariuszem może zostać każdy i z powiedzeniem łączyć pomoc potrzebującym z nauką, pracą i obowiązkami codzienności. 

Pilnie poszukujemy blisko 300 wolontariuszy z województwa opolskiego. Bez nich, bez Ciebie, nie pomożemy wielu rodzinom i dzieciom.  Wejdź na www.superw.pl i dołącz do wolontariatu.

Liczy się każde zgłoszenie, nie czekaj! 

Źródło: Szlachetna Paczka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe