Nie wszyscy się cieszą

  • 22.09.2021, 08:24
  • KUB
Nie wszyscy się cieszą Zdaniem Czytelnika, na rondzie powinna być zieleń...

Wracamy do tematu ronda w Centawie. Po opublikowaniu artykułu o niedawno zakończonej inwestycji, do redakcji maila napisał pan Łukasz. Jego zdaniem, nie wszyscy cieszą się z takiego skrzyżowania...

- Część ludzi się mocno wkurza! - stwierdził Czytelnik. - W środku wielkiej przestrzeni asfaltowej jest wielkie koło z granitu! Beton, kamień, beton. Latem taka powierzchnia nagrzewa się niczym patelnia, a poza tym jest nieestetyczna. Przecież w środku ronda można było zrobić trawnik z klombem kwiatowym. Czyż nie? Można było posadzić krzaczki ozdobne... Dlaczego władze gminy i powiatu nie dbają o zieleń? Ludzie mówią, że włodarze chcą zaoszczędzić na koszeniu trawy i kosztach zakupu kwiatków. Czy to prawda? Przecież my mieszkańcy moglibyśmy za własne pieniądze utrzymywać piękne kwietne rondo! Dlaczego władze wybrały koncepcję „ronda betonozy”? - pytał.

Jak wyjaśnia starosta strzelecki Józef Swaczyna, brak klombu w środku ronda wynika z powodów praktycznych.

- Po wsiach jeździ coraz więcej dużego sprzętu rolniczego, ogromnych kombajnów, ciągników z przyczepami i innych maszyn - mówi starosta. - Rolnicy muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się po rondzie, bez strachu, że naruszą konstrukcję klombu. Ale kto wie, może w przyszłości posadzimy tam drzewo oliwne - dodaje z uśmiechem.

Pomysłowi zieleni na rondzie sprzeciwia się sołtyska Centawy Ewa Ptok.

- To chyba przesada - uważa. - Mamy już tyle miejsc użyteczności publicznej do plewienia, a rąk do pracy wcale nie przybywa. Jest o co dbać we wsi, a w przypadku takiego ronda, musielibyśmy się nim zajmować nie przez jeden rok, tylko na stałe.

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jo
Jo 28.09.2021, 06:27
Problem tego ronda nie jest brak kwiatków w jego centrum ale fatalne pobocza. Problem estetyki, uwzględniający przejazd ciężkiego sprzętu można rozwiązać za stosunkowo nie dużę pieniądze. Natomiast "miękkie" pobocze to kwestia BEZPIECZEŃSTWA. Oby się nie okazało, że zamiast je poprawić, przy stylu jazdy naszych "rajdowców", okaże się że to bezpieczeństwo pogarsza. A sołtysom, szczególnie Pani Ptok, należy się uznanie i szacunek za ich zaangażowanie.
Persefona
Persefona 24.09.2021, 17:02
Ludzie w Centawie mają natury wokoło pod dostatkiem. Dlatego jej nie szanują… i leją beton gdzie popadnie. Kładą kostkę gdzie podpadnie.

Gdy jednak Centawianin opuści Centawę za praca i pomieszka w blokowisku w mieście, to wtedy zaczyna doceniać naturę. Oczy się otwierają!

Pani Sołtys Ptok powinna przymusowo zamieszkać w opolskim blokowisku na 6 miesięcy, aby przyszło otrzeźwienie.

A propos: nawet biblia mówi, że należy szanować naturę - stworzenie boskie!


Społecznik
Społecznik 22.09.2021, 14:19
Niestety ale nie tylko w Centawie jest problem z praca społeczną . Wszyscy wymagają a do pomocy nie ma nikogo ... Podziwiam sołtysów za ich ciężką pracę bo wiele razy zostają sami z nie jednym zadaniem .
Judasz
Judasz 27.09.2021, 16:38
To jest zadanie gminy dbać o zieleń! Wkoncu kasują podatki!

Trzeba skończyć z tym, że płacimy podatki i składki, a potem trzeba robić zrzutki i wolontariat!

To tak jak z NFZ: wszyscy płaca składki zdrowotne, jak ktoś zachoruje, to trzeba zbierać na „SIĘ POMAGA”!!! bo NFZ płacić nie chce
Smok
Smok 23.09.2021, 08:33
Nie trza społeczników, wystarczy z naturą nie wojować i wszystko będzie git
Smok
Smok 22.09.2021, 10:13
Fajnych tam macie ludzi w tej Centawie. Coś im przyroda zalazła za skórę i zawzięcie z nią wojują. Ciekawym jest, kto postawi na swoim.
Powodzenia!
Przyrodnik z Anglii
Przyrodnik z Anglii 11.10.2021, 11:30
Centawa to po prostu kosmos! Ludzie zacietrzewieni niczym Kargul i Pawlak, przy czym często logiki czy pomyślunku w ich działaniu brak.

Jakże inteligentni są mieszkańcy Centawy, pokazał plebiscyt śląski w 1920 roku, kiedy Ślązacy decydowali w głosowaniu, czy Śląsk ma być polski czy niemiecki. Polscy agitatorzy naopowiadali bajki, że jak Polska wygra, to każdy dostanie od rządu polskiego krowę. Centawianie uwierzyli, i zagłosowali na Polskę. A Polska, po przyłączeniu 1/3 śląska, nie dała nikomu ani jednej krowy!

Wiwat Centawa, wiwat pani sołtys, witat walka z przyrodą!!!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 23.09.2021, 07:40
Najciekawsi ludzie mieszkaja w kolonowskiem,Smoku.
Pan Jan
Pan Jan 14.10.2021, 11:15
Nie! W Gunsiorowicach!

Pozostałe