Sauna w środku lasu

  • 2 dni temu, 18:12
  • JG
Sauna w środku lasu Bernard Sklorz przy saunie mierzącej blisko 6 metrów
Śląskie Zimorodki to grupa morsów, która swoją aktywność rozpoczęła kilka lat temu w Kadłubie. Z powodu spadku wody w rzece Jemielnica, miłośnicy zimnych kąpieli przenieśli się do Krasiejowa i od pewnego czasu kąpią się przy Czarnym Dole.

- Wcześniej morsy rozgrzewały się w małej saunie, która była własnością jednej z pań. Niestety nie mieściło się tam dużo osób, a zainteresowanie morsowaniem jest coraz większe.  Pojawił się więc pomysł, żeby napisać projekt i spróbować swoich sił w konkursie grantowym Lokalnej Grupy Działania "Kraina Dinozaurów".Warto dodać że morsami są także członkowie stowarzyszenia.W sporządzeniu dokumentacji pomogła mi Martyna Hałek - mówi Bernard Sklorz, sołtys Krzyżowej Doliny i prezes miejscowego Stowarzyszenia Rozwoju Wsi.

Dodaje, że trzeba było załatwić dużo formalności związanych z użyczeniem terenu, czy pozwoleniem na ustawienie sauny w środku lasu.

- Na projekt "Sauna na rzece Małej Panwi - dobro dwóch gmin", bo jesteśmy na styku gmin Ozimek i Kolonowskie, dostaliśmy 28 500 zł (I transza 14 250 zł, następne 14 250 zł otrzymaliśmy jako pożyczkę z Urzędu Gminy w Ozimku). Po rozliczeniu projektu otrzymamy II transzę i wtedy będziemy mogli zwrócić pożyczkę. Udało się znaleźć firmę, która za te pieniądze wykonała saunę o długości 5,80 metra - opowiada Bernard Sklorz. - W listopadzie morsy zaczynają sezon, więc będą mogły już z niej korzystać. Planujemy jednak nieodpłatnie udostępniać ją także innym osobom, które jedynie będą musiały w swoim zakresie zadbać o drewno do napalenia w piecyku i porządek - dodaje.

Oprócz tego, że stowarzyszenie dostało pieniądze, trzeba było wykonać również wiele prac społecznych - uporządkować teren, przygotować go pod ustawienie sauny oraz zrobić ścieżkę zdrowia która także wymagała dużo pracy.

W sobotę, 28 sierpnia, odbył się spływ kajakowy, a po nim nastąpiło oficjalne otwarcie sauny. W imprezie udział wzięli burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek, wicestarosta powiatu opolskiego Leonarda Płoszaj oraz prezes LGD Anna Golec. O oprawę wydarzenia zadbała Karina Halupczok z grupy "Śląskie Zimorodki", która była też pomysłodawcą tego projektu. Po przemówieniu goście przecięli wstęgę, a później był poczęstunek. Pierwsi chętni już skorzystali z sauny, na zdrowie!

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe